Tajemství prostorné chodby, díky kterému se okamžitě opticky zvětší

Fotografie: Depositphotos

Chodba je důležitým prostorem v našem bytě. Je to první věc, kterou naše návštěva při vstupu uvidí. Pokud působí neútulně nebo dokonce stísněně, může návštěvu odradit.

První dojem je důležitý – to platí i pro náš domov. Jakmile k nám někdo vstoupí, první, co uvidí, je chodba. Pokud ale naše chodba působí nevzhledným dojmem, dokáže to zkazit dobrý dojem nejen z našeho domu, ale i z nás samotných. Existují jednoduché doplňky, které při umístění do naší chodby podpoří její design a napomohou tomu, že naše chodba nebude působit stísněně. Pojďme se podívat na to, jaké doplňky bychom si měli pořídit. 

Není vždy dobré sázet jen na barvy

V případě malého prostoru velmi často spoléháme na to, že nám s jeho optickým zvětšením pomohou barvy nebo tapety. Iluzi prostoru mohou podpořit dokonce i podlahy. Mnohem lepšího efektu ale dosáhneme, pokud sáhneme po správných kusech nábytku.

Nejdůležitějším prvkem naší chodby je bezesporu lustr. Ten do místnosti vnáší nejen efekt prostoru, ale hlavně světlo. Díky tomu tvoří tu správnou atmosféru, kterou při vstupu do domu chceme. Neměli bychom se při jeho výběru držet při zemi, ale ani zbytečně šetřit. 

Fotografie: Pexels

Nejdůležitější ale paradoxně není jeho velikost. Větší lustry sice mohou v místnosti působit honosněji, nemusí ale vždy být tou správnou volbou. Chybu ale neuděláme v případě, že sáhneme po lustru starodávném. Ten totiž zaujme každou osobu a stane se tak jednoduše hlavním designovým prvkem naší místnosti. Při pohledu na vhodně zvolený lustr již nebude moc času ani prostoru na to zkoumat zbytek místnosti. Dobrou volbou ale může být také lustr rokokový, pozlacený anebo moderní koule.

Základem v chodbě je správně zvolené osvětlení

V případě opravdu malé chodby nám velký zdroj světla dokáže nejen zlepšit první dojem, ale dodat i potřebné světlo. Nebojte se proto velikosti vybraného osvětlení, v tomto případě platí čím větší, tím lepší.

Úroveň světla pak jednoduše můžeme upravovat podle stínícího zařízení, které doporučujeme pořídit. Jako doplněk k velkému lustru se skvěle hodí zrcadlo. To nejen otevře celou místnost a dodá jí tak opticky více prostoru, ale také jí v kombinaci s lustrem poskytne potřebné světlo. 

Fotografie: Pexels

Zrcadlo je v dnešní době rovněž velkým designovým prvkem. Můžeme ho totiž sehnat v různém provedení, avšak to by se nemělo příliš lišit od provedení našeho lustru. Mnoho lidí má tendenci experimentovat a kombinovat dva naprosto odlišné styly, v případě malého prostoru se ale tento tah nevyplácí. Vhodně umístěným zrcadlem také můžeme docílit optické iluze dvou světel místo jednoho.

Zdroj: Redakce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]