TIP: 11 užitečných využití peroxidu vodíku v domácnosti

Podle mého skromného názoru je peroxid vodíku jedním z nejvíce podhodnocených položek mezi „domácími čisticími prostředky“. Použít ho lze nejen k desinfekci, ale i vybělení a čištění různých povrchů v domácnostech.

Jedná se o velmi silné oxidační činidlo, které pomůže s bělením, což řada hospodyněk uvítá. Přinášíme vám pestrý seznam využití peroxidu vodíku v domácnosti.

Mytí ovoce a zeleniny

Přidejte peroxid do vodní lázně v umývadle a očistěte ovoce a zeleninu, abyste odstranili nečistoty a pesticidy.

Bělící zubní pasta

Použijte jedlou sodu a peroxid vodíku, abyste vytvořili kašičku/pastu, která vám pomůže vybělit zuby. Tato pasta bělí zuby a ničí bakterie, které mohou vyvolávat záněty a snížení imunity. Nepoužívejte však každý den, stačí jednou až dvakrát týdně.

Mytí nádobí

Přidejte peroxid vodíku k běžnému mycímu prostředku, aby se zvýšila desinfekce. Peroxid můžete přidat také do mycího gelu na ruce.

Důsledný čistič

Peroxid můžete použít na vyčištění lednice, myčky na nádobí či pračky. Je netoxický a skvěle vyčistí i vydesinfikuje.

Ústní voda

Peroxid vodíku jak jsme již psali, pomáhá s bělením. Není vhodné narušovat zubní sklovinu sodou a peroxidem často a navíc odírat dásně. S bělením i desinfekcí (a nejen v období chřipek) dutiny ústní poslouží směs vody a peroxidu. Zničí bakterie, které způsobují žloutnutí zubů a osvěží dech.

Desinfekce

Na vše, co potřebujete zbavit bakterií, použijte roztok vody a peroxidu – může se jednat o kartáček na zuby, kuchyňské houbičky a další předměty. Umýt můžete roztokem i kliky, úchytky, vypínače.

Na připáleniny

Občas se stane, že se doma něco přichytí/připálí. Opět použijte jedlou sodu a peroxid. Vzniklou pastou pak vyčistěte připálené povrchy.

Úklid koupelny a toalety

Koupelna a toaleta jsou místa, kde je často nutné sáhnout po desinfekčních přípravcích. I zde je možné k úklidu použít peroxid. Stačí smíchat s vodou, nalít do rozprašovače a hurá na úklid. Na větší nečistoty opět kombinace sody a peroxidu. Peroxid vám dokonce pomůže vyčistit zašlé spárování. Použít lze i na vytírání dlažby a PVC.

Peroxid na rostliny

Trošku peroxidu (skutečně jen malé množství) rozmíchejte ve vodě, dejte do rozprašovače a postříkejte rostliny. Jim to neublíží, ale houbám a jiným škůdcům ano.

Ošetření nohou

Do lavoru napusťte vodu, přidejte peroxid a namáčejte nohy. Zjemňuje mozoly, tvrdou kůží, odstraňuje zápach a působí jako prevence proti plísním.

Desinfekce ručníků a utěrek

Přidejte do hlavního praní peroxid a ocet. Tato směs odstraní zápachy z ručníků, ale i pračky, která se zároveň při takovém praní vyčistí. A samozřejmě dojde k desinfekci.

Obrázek: naturallivingideas