Pro někoho známá věc, pro jiného novinka – kurkuma je de facto zázvor. Známy jsou jeho úžasné zdravotní benefity srovnatelné s některými medikamenty. Jedná se o velmi silný antioxidant a blahodárně působí také na zažívání.
Kurkuma je původem z Jihovýchodní Asie. U nás se pěstuje jako koření/bylinka. Kořen kurkumy (jinak také indický šafrán) je důležitou součástí asijské kuchyně. I u nás každý, kdo se zajímá o zdraví, má kurkumu (žlutý prášek) doma. Často se používá i k dobarvení těsta, pečete-li bábovku či jiný moučník. Pěstovat kurkumu můžete dokonce i doma a klidně jako pokojovou rostlinku. Jak na to?
Pěstování kurkumy
- Nejdříve je potřeba opatřit si kurkumu, kterou dostanete koupit v kterémkoliv zahradním centru či supermarketu a doma ji pak pěstovat jako pokojovou dekorativní rostlinu.
- Vyžaduje světlé a teplé stanoviště s vysokou vlhkostí. Vlhkost lze zajistit rosením. Zemina v květináči by měla být půl napůl písek a hlína s nezbytnou drenážní vrstvou. U kurkumy je charakteristické střídání období vegetace a klidu.
- V době, kdy roste a kvete, vyžaduje rostlina vydatnou závlahu a jednou za čtrnáct dní přihnojit. Kvete od léta do podzimu (červenec – říjen) a květy vydrží na rostlince až 3 měsíce. Pro kvetení je však důležité vytvořit ideální podmínky. Tedy teploty kolem 25 až 30 stupňů.
- Jakmile rostlina odkvete a opadají listy, cibule se zatahují. To je období pro přemístění rostliny do chladného, ale světlého stanoviště, kde zavlažujeme velmi mírně. Optimální teplota je cca 7 stupňů. Umírněné zavlažování je důležité proto, aby nevyschla cibule.
- Na konci měsíce března až počátkem dubna následujícího roku, lze cibuli zasadit do nového substrátu. Kurkumu rozmnožujeme pomocí dělení kořenů.
Obrázek: luv2garden, care2