Vejce a banány lze využít jako přírodní a ekologické hnojivo v zahradě. Obsahují totiž řadu živin, které jsou prospěšné pro zdraví a růst rostlin.
Je pravda, že vejce a banány se obvykle používají v kuchyni. Navíc jsou dnes banány dost drahé a využívat je k jinému účelu než k jídlu by se dalo nazvat plýtváním. Nicméně občas se stane, že koupíte banány levně v akci, anebo vám příliš dozrají a zhnědnou. Tak je přece nevyhodíte. A vyhazovat byste neměli ani banánové slupky. Banány i vejce se totiž dají využít v zahradě jako vynikající organické hnojivo; dokáží významně obohatit zeminu v záhonech o živiny.
Vejce a banány jsou skvělé přírodní hnojivo
Nemusíte je samozřejmě dávat do všech záhonů, však už sami máte jistě zkušenost, které rostliny a plodiny budou látky obsažené v banánech a vejcích potřebovat. Z vajec je možné použít jen nadrcené skořápky a z banánů na jemno pokrájené slupky. Obojí pak zapracujte do půdy, radí na webu Newsner. I na pokojové květiny můžete použít ekologické hnojivo – třeba slupky z mrkve na podporu kvetení orchidejí, jak jsme již dříve uvedli na BydlímeÚtulně.
Vejce
Vejce jsou bohatým zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů. Z nich převažuje vápník, draslík, fosfor, síra a sodík. V menší míře obsahují vejce také měď, fluor, železo, křemík, zinek. Minerály a stopové prvky podporují vytváření a růst kořenů, fotosyntézu, a tedy tvorbu chlorofylu, buněčné dělení a příznivě ovlivňují i jiné procesy, jež jsou nezbytné pro vývoj rostlin.
Vajíčka jsou dle webu HandiMania vhodná pro rajčata (a další rostliny, které bývají napadány plísní bramborovou či okurkovou – vápník je činí odolnějšími), cukety, papriky, ale také pro květiny – třeba narcisy, tulipány, růže. Někteří zahrádkáři používají vejce celá. Ta pak stačí naklepnout, aby se živiny uvolňovaly; je však nutné vajíčko zahrabat dost hluboko (cca 25–30 cm). Tak se zabrání zápachu a také nebude vejce lákat různé škůdce. K zalévání rostlin můžete využívat vodu z vařených vajec.
Banány
Banány jsou hlavně zdrojem vysokého množství draslíku (WebMD uvádí, že středně velký banán obsahuje 422 mg draslíku), vlákniny, vitamínu B6 a C. Draslík rostliny potřebují pro přenos živin a práci s vodou, k dýchání a pro odolnost vůči stresu, chorobám a škůdcům. Při použití celých banánů je musíte, stejně jako vejce, zahrabat hlouběji do půdy. Jinak by mohly být zdrojem plísní a hniloby. Banány jsou vhodné k hnojení téměř všech rostlin, včetně keřů a stromů. Někdo nechává pokrájené banány vylouhovat ve vodě a tímto nálevem pak rostliny zalévá.
Orchideje se za výživné hnojivo odvděčí půvabnými květy. Pomohou i slupky z mrkve a aloe vera
Nepoužívejte na kyselomilné rostliny
Vejce a banány pomáhají vylepšit půdní strukturu, zvyšují obsah mikroorganismů a humusu, dokáží držet půdní pH na úrovni 7 a vyšší, tedy alkalické (zásadité) půdní prostředí. Z toho ovšem vyplývá, že – zejména vejce – nejsou vhodná pro kyselomilné rostliny, tj. například rododendrony, azalky, kapradiny, chryzantémy, borůvky, vřesovištní rostliny, jehličnany. Skořápky a banány přidávejte k rostlinám v aktivní fázi jejich růstu, nikoliv v době vegetačního klidu.
Napište komentář