Tipy na nejlepší relaxaci z pohodlí domova

Odpočinek je pro zdraví člověka zásadní – bez něj bychom nemohli fungovat. Nestačí pouze dodržovat osm hodin spánku, ale je potřeba naučit se totálně vypínat a věnovat se něčemu, co nás zahřeje po těle i duši. Vytvořit to pravé pohodlí. Relaxaci je možné nazvat uměním, protože skutečně relaxovat bez pocitu promarněného času dokáže jen málokdo. Chcete se stát mistry relaxace? Pak pokračujte dál ve čtení.

Pro inspiraci můžeme zamířit třeba do Dánska nebo Švédska. Tam provozují relaxační techniky zvané hygge nebo fredagsmys. V dnešní hektické době je naučit se odpočívat nutností, třeba vymyslíte svou vlastní techniku i název. Nicméně jako inspirace to postačí.

Relaxační technika hygge

Údajně patří lidé z Dánska k těm nejšťastnějším. Že by to bylo právě proto, že dokáží odpočívat? Tito severští pohodáři vymysleli relaxační techniku hygge – zkrátka podle oblíbeného pořekadla: to chce klid a nohy v teple. Při této technice se prostě zachumláte do deky a popíjíte lahodný horký nápoj. Je úplně jedno, zda jde o horkou čokoládu, bylinkový čaj, kafe s kapkou rumu. Důležité je nic neřešit a nechat plynout čas a planetu otáčet.

Samozřejmě chybět nesmí ani dobré jídlo. Tudíž pomůcky k této relaxační technice jsou jasné: pohodlné křeslo či pohovka, teplá deka, chlupatý polštářek, svíčka nebo oheň v krbu (stačí imitace). Příjemné oblečení, aby vám nebylo chladno, oblíbené nádobí, báječné jídlo a pití (dietu neřešte), kočku smotanou do klubíčka nebo dřímajícího psa, oblíbený film a ideálně přátelé či rodinu, kteří budou dělat totéž, co vy. Povoleno je usnout.

Páteční relaxace fredagsmys

Fredagsmys je relaxační technika používaná po dlouhém pracovním týdnu – v pátek (podle slova freadag). Je to technika podobná hygge. V podstatě sledujete odpočinkové filmy (nikoliv horor) a baštíte dobroty. Žádná dlouhá příprava a otrava s pohoštěním. Na stole budou brambůrky, sušenky, oříšky, ovoce, zelenina, sýr, drobné pečivo, olivy, uzeniny a klidně i vaše nohy. Co vás napadne a ať s tím máte co nejméně práce. Opět popíjíte dobré nápoje, zobete pohoštění a sledujete filmy, buď sami nebo s rodinou či přáteli. Ideálně je opět to, že můžete usnout a vzbudit se až v sobotu.

Skotský còsagach

Co lepšího by mohlo být pro Skoty, kde vládne nevlídné a drsné počasí, kdy zuří bouře, vlny bičují útesy, než pohoda s horkým punčem v pohodlném křesle a knihou v ruce u praskajícího krbu? Jde o relaxační techniku, při které by se vám měl naskytnout pohled na hezkou přírodu. Opět jde i v našich často panelákových podmínkách zařídit tak, že si na zeď vylepíte fototapetu přírody nebo hodíte kulisu přes celou obrazovku. Mnohdy stačí jen připravit útulné domácí prostředí. Základem je opět vypnout. Vzít si oblíbenou knížku, dát deku přes kolena, navodit příjemnou atmosféru/prostředí a mít po ruce něco na zub a horký nápoj k pití.

Obrázek: pixabay.com