Koupelna co se týče investic, představuje nemalou položku. Už jen dlažba, jež se řadí k nejvíce preferovaným podlahovým krytinám do koupelen, vyjde na docela vysokou částku. Byla by tedy škoda udělat při její pokládce nějakou chybu.
Jestli si nějaká podlaha rozumí s vodou, pak je to právě dlažba. Z tohoto důvodu se do koupelen používá nejčastěji. Podlahu lze po osprchování/koupání jednoduše setřít, aniž by podlaha utrpěla vady na kráse či funkčnosti. Jedná se de facto o praktickou a téměř bezúdržbovou podlahu. Samozřejmostí však je především v koupelně protiskluzová úprava.
Dlažba podle tříd
Ať už dáváte přednost matu či lesku, zaměřte se na tzv. – prosmyk bosou nohou. Ten se dělí do několika tříd – (A, B, C). Čím je třída vyšší, tím je povrch dlažby drsnější a tím pádem menší riziko uklouznutí. V případě koupelny stačí třída B (C je hodí například k bazénům).
Dlažba s minimálním spárováním
Chcete-li si ušetřit kupu času úklidem (čištěním podlahy), pak dejte přednost kalibrované dlažbě. To je dlažba, která má seříznuté boční hrany v pravém úhlu. Díky tomu při pokládce vznikají jen minimální spáry (milimetrové).
Praktičnost
Dalším doporučením je vybrat dlažbu, na které snadno zaniknou šmouhy, nečistoty a kapky vody. Praktičnost by měla být na prvním místě. I tak je možné vybírat z mnoha barev, odstínů a vzorů. Vybírejte takovou dlažbu, která se vám po chvíli neokouká. To znamená zemité odstíny a neutrální barvy. Vyberete-li bílou, šedou, béžovou – dá se snadno zkombinovat s jinými barevnými doplňky a koupelna může být co tři roky za pár korun ve zcela novém kabátku. Špatný není ani dekor dřeva, který je útulný, hřejivý a dobře se kombinuje s dalšími přírodními prvky.
Pokládka dlažby
Dlažbu by měl položit zkušený řemeslník. Co horšího může být než křivě položená dlažba či špatně položená dlažba, kde vznikají místa pro vstup vlhkosti. Spáry musí lícovat a být bez prasklin a bublinek. Špatně položená dlažba může začít praskat.
Obrázek: pixabay