Domácí pařeniště je klíčem k předpěstování sazenic. Lze ho snadno vyrobit z bedýnek

Fotografie: Maasaak / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Potřebujete místo na předpěstování sazenic, jarní sadbu nebo zakořenění namnožených rostlin? Vyrobte si svůj vlastní domácí pařník, není to nic těžkého.

Plastové bedýnky, jež na podzim slouží především ke sběru a skladování ovoce a zeleniny, nemusí zahálet ani v jarním období. Proměňte je na domácí pařeniště, které až nebude potřeba, můžete zase rozmontovat – zkrátka jak potřebujete.

S pařníkem půjde pěstování snáz

Předpěstování sazenic pro jarní výsadbu či pěstování choulostivějších rostlin představuje výzvu. Takový výsev semínek se ještě jakž takž dá zvládnout s vyklizeným okenním parapetem, tedy za předpokladu, že pokojové květiny budou mít na chvíli se sluncem utrum. Ale rostliny, které vyžadují časnou sadbu a zároveň teplo, už se obtížně pěstují bez skleníku nebo pařníku.

Jak uvádí portál Obi, výhodou pařeniště je, že zabere méně místa, nicméně se toho do něj také méně vejde. Na předpěstování, zakořenění a menší zeleninu to ale stačí. Přitom rostliny, které se předpěstují v teple, se lépe ujímají, rovněž nemusíte čekat na to, zda se semínka uchytí nebo ne a také podle portálu MagazínSpeciálníhoZahradnictví vám značně ušetří peníze. A ušetřit lze ještě více – pařník na předpěstování nemusíte kupovat, ale můžete si ho vyrobit ze starých bedýnek.

Pařeniště pro předpěstování i pěstování

Podle webu Cpykami budete na výrobu domácího pařeniště potřebovat:

  • sudý počet plastových bedýnek na ovoce a zeleninu (nejlépe 8),
  • stahovací fólii,
  • stahovací pásky.

Bedýnky seřízněte a zarovnejte. Polovina bedýnek bude sloužit jako „hnízdo“ pro vaše semínka, druhá poslouží jako víko. Spodní bedýnky si rozložte po dvou a tyto dvojice spojte stahovacími pásky. Na ně dnem vzhůru přidělejte bedýnky určené jako víko – připáskujte je ale jenom ke krajové straně tak, aby se daly otevírat.

Prostříhání růží zařídí bohaté květy v sezóně. Klíčem je i šikmý řez 0,5 cm od pupenu

Jakmile máte „korpus“ pařeniště hotový, obalte bedýnky stahovací fólií. Ta zajistí vašim sazenicím teplo a ochranu před nepříznivým počasím. Takto připravené pařeniště můžete ještě vyložit fólií nebo kartonem. Následně nasypte zeminu s humusem a zasaďte rostliny podle své volby. Ty můžete v jejich růstu ještě více podpořit domácím hnojivem z lógru, o němž jsme psali na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*