V posledních letech se na internetu začaly objevovat první pokusy o uvaření jídel v myčce nádobí. Někteří si jistě klepou na čelo. Ono to ale nejspíš funguje.
Ptáte se, proč by to někdo dělal? Dobrá otázka. Kromě toho, že by se v kuchyni někdo mohl už hodně nudit a sporákového vaření by měl plné zuby, může být motivací i úspora energie. Další předností může být samotný způsob úpravy, která trochu simuluje vaření v parním či pomalém hrnci. Vařené potraviny by si totiž při nízkých teplotách měly udržet více živin a vitamínů.
Zavařování v myčce
Možná už jste někdy zkoušeli v myčce zavařovat kompoty. Pokud zvolíte správný teplotní program, je to jednoduchý způsob zavařování. Oproti obrovskému zavařovacímu hrnci na sporáku, na němž musíte neustále chodit kontrolovat teplotu. Z internetových diskuzí vyplývá, že ne vždy se zavařování v myčce povede. Většina však slavila úspěch a víčka se během mycího programu zatáhla.
Ovšem vaření jídel v myčce, to už je jiná. Nepředstavujte si, že se v myčce dá uvařit svíčková i s knedlíkem. To asi ne. Myčka však zvládne dobře provařit rybí a kuřecí maso. Takže uvařit masové jídlo k obědu nebo večeři v myčce na nádobí je skutečně možné. Některé hospodyňky vkládají jídlo do pevně uzavřeného alobalu. Mnohem bezpečnější je však vařit jídlo v dobře uzavíratelných sklenicích.
Zeleninová příloha z myčky
Jídlo jednoduše vložíte do sklenice, zalijete tekutinou, pevně uzavřete a spustíte mycí program. Do sklenic se tak nedostane ani mycí prostředek, ani špinavá voda, takže můžete spolu s vařením poumývat i nádobí. Ideální je asi příprava zeleniny. Nemusíte se bát, že by byla nedovařená jako v případě masa. Můžete ji připravit jako přílohu k obědu. Ušetříte si tak kolečko u sporáku i jeden špinavý hrnec.
Chřest dejte do zavařovací sklenice a zalijte ho šálkem vody. Přidejte kousek másla a koření podle chuti. Zelené fazolky zalijte šálkem opepřené a osolené vody a přidejte trochu citronové šťávy. Mrkev na tenká kolečka zalijte šálkem vody, přidejte dvě lžíce másla, lžíci sušeného kopru, sůl a pepř. Sklenice pak vždy pevně uzavřete, dejte na horní koš a spusťte běžný mycí program.
České hospodyňky vynález nenadchl
Odvážlivci si pak mohou zkusit uvařit třeba krevety. Dejte 12 kusů očištěných krevet do sklenice a zalijte je půl šálkem vody a šálkem bílého vína. Přidejte lžičku másla, stroužek česneku, sůl a pepř. Obdobně můžete připravit lososa. Jen k němu přidejte ještě trochu šťávy z citronu a koriandr. Sklenici uzavřete a dejte do myčky. Jak jednoduché.
Co na tento vynález říkají české hospodyňky? Pokud se podíváte do diskuzí na internetu, zjistíte, že většina žen je k tomuto způsobu přípravy jídel skeptická. V nemalé části z nich to budí dokonce vyložený odpor. Vaření v myčce tedy není pro každého. Pokud však rádi experimentujete a chcete si věci vyzkoušet na vlastní kůži, objevili jste pole neorané, na kterém se dá hodně vyřádit.
Může vám v tom pomoci kuchařka, kterou vydala italská spisovatelka Lisa Casali. Na internetu můžete zhlédnout i její videa s celým postupem přípravy. Dozvíte se, že se v myčce dá připravit i krocan, telecí maso, tuňák, kuskus, a dokonce i ovoce a dezerty. Možná je to opravdu jen psychický blok a vaření v myčce se někdy stane běžně používanou doplňkovou metodou při přípravě jídel.
Zdroj: Athensmagazine