Veselé barvy v interiéru aneb barvy podle jejich vlastností

Barva je důležitým aspektem designu vnitřních prostor. Víme, že dobře naplánovaný prostor lze rozšířit použitím „vhodných“ barev. Vhodná barva pro prostor je relativní a nemůže být předepsána. Každý interiér je individuální, a to, co bude sedět jednomu, nemusí sedět druhému.

To, zda bude ta či ona barva v interiéru sedět, jako „nočník na zadnici“, záleží na mnoha aspektech. Použitých materiálech, vybavení, doplňcích, ale i přítomnosti denního světla. V neposlední řadě záleží na tom, jak na vás konkrétní barva či odstín působí a čeho chcete dosáhnout.

Žlutá v interiéru

Žlutá je velmi veselá barva, kterou můžete použít prakticky v jakékoliv místnosti. Hodí se do dětského pokoje, obýváku i kuchyně. Nejvíce však najde uplatnění v malých místnostech s nedostatkem světla. Světlejším odstínem docílíte optického zvětšení místnosti. Hodí se také do studených pokojů, protože pocitově dokáže zvednout v místnosti teplotu až o dva stupně. Žlutá odstraňuje negativní myšlenky a podporuje pozitivní myšlení.

Obrázek: dsource.in

Zelená v interiéru

Barvy vytvářejí atmosféru. Buď uklidňují, uspávají nebo přináší energii, podporují kreativitu. Chcete-li rozhodnout o náladě té či oné místnosti, vyberte pro ní vhodnou barvu. To samozřejmě neznamená, že vše musí být jen v jedné barvě. Znamená to, že vybraná barva je v největším zastoupení. Zelená je barva, kterou lidé volí poměrně často. Není se čemu divit. Jde o přírodní barvu, která přináší pozitivní energii (tráva, stromy/les). Je to barva detoxu/barva nových začátků. Opticky místnost nezmenšuje ani nezvětšuje. Z tohoto pohledu je to velmi neutrální barvička. Tmavší odstíny zelené lze použít do rustikálních interiérů. Dobře se kombinuje s bílou, šedou, černou, hnědou, modrou, žlutou.

Obrázek: sunshinedrapery.com

Oranžová v interiéru

Oranžová je barva optimistická, energická, veselá a vyzařuje z ní dobrá nálada. V interiérech lze tuto barvu použít jak k výmalbě zdí, tak prostřednictvím dekorací, textilních doplňků nebo nábytku. Zde je však důležitý pečlivý výběr doplňkové barvy, aby oranžová ve finále nepůsobila agresivně. Stejně jako žlutá dokáže rozzářit stíněné prostory. Pokud se rozhodnete pro oranžovou, stačí vymalovat jednu až dvě stěny. Všeho moc škodí. Oranžová je docela dominantní barva. Skvěle k oranžové sedí šedá, bílá, černá, ale i kaktusově zelená a modrá.

Obrázek: homedit