Hraboši v zahradě, to je pěkná pohroma! Co nestačí během sezony sníst, to si nanosí na podzim do doupěte. Zjistěte, jak se jich zbavit.
Máte už těch hrabošů na zahradě plné zuby? Není divu, vždyť tyto potvůrky dokáží rozkousat všechno – kořeny stromů, květiny, zeleninu. A tak zahrádkáři stále hledají nové metody, jak se těchto, ale i dalších hlodavců zbavit. A kupovat chemické jedovaté nástrahy a přípravky? Přece si neotrávíte zahradu. Snad se mezi několika tipy na vyhoštění těchto drzounů z vašeho pozemku najde alespoň jeden, který bude účinkovat.
Jak poznáte, že se vám usídlili hraboši v zahradě
Hraboš je asi 10 cm dlouhý hlodavec, jehož barva je oproti myši spíš hnědorezavá. Má také kratší ocásek a maličká ouška. Jeho přítomnost na pozemku poznáte podle děr o průměru 3 až 4 cm. Vytvoří si jich opravdu hodně, neboť jsou to vstupy do jeho podzemních chodbiček. Jakmile se vám rozmnoží na zahradě, očekávejte velké škody. Pojídají totiž opravdu všechno: kořeny, rostlinky vzešlé z výsevu, ale i plody – moc jim chutná mrkev, ale i cibule. Na stromech okusují kůru. Naštěstí jen nízko nad zemí, neboť neumějí šplhat.
Hraboši se k vám buď prokoušou pod zemí z jiného pozemku, anebo je může na vaší zahradě lákat kompost, v němž si tito hlodavci rádi hloubí cestičky, na zemi napadané ovoce, různé rostlinné skrýše (kupa listí, odřezané a neuklizené větve apod.). Prevencí je tedy hlavně uklizená zahrada, píše web BHG.
Hraboši jsou nejaktivnější v předjaří. Když sleze sníh, velmi dobře rozpoznáte jejich cestičky těsně pod povrchem trávníku. Hned zjara vám sežerou první cibuloviny, na které se už od podzimu těšíte. A v létě je pro ně tou největší slastí kořenová zelenina. Když ta ale není k dispozici, vezmou zavděk čímkoliv jiným, píše web SmakDnia.
Krtek rychle pochopí, že na zahradě není vítaný. Vyhnat ho pomůže i česnek a ricinové boby
Jak se hrabošů zbavit
- Hraboši nesnáší hluk – můžete koupit elektronické plašiče, anebo si vyrobíte účinný plašič z PET lahve. Ten totiž dokáže v hraboších chodbičkách vytvořit takový hluk, že hlodavci vezmou brzy nohy na ramena. Vezměte si čtyři PET lahve a odstraňte jim dno. Tato dna nalepte tavicí pistolí coby křidélka po stranách další lahve. A ještě do jejího dna vyřízněte otvor, abyste ji mohli napíchnout na pevný drát. Ten zapíchněte do hraboších děr či chodbiček asi čtvrt metru hluboko. Zásadní pro funkčnost tohoto zařízení je vítr. Lahev se roztočí a třením o drát bude vydávat silné a nepříjemné zvuky, které se budou do země přenášet. Další typ plašiče z PET lahve uvidíte na přiloženém videu.
- Šťáva z kysaného zelí – je to nejlepší přírodní látka, která by na hraboše měla působit. Její intenzivní specifický odér se hlodavcům zkrátka nelíbí. A tak když do jejich děr nalijete po trošce zelného láku, brzy vám zamávají na pozdrav. Nejlépe je provést tuto proceduru hned koncem zimy, jakmile díry nebo chodbičky objevíte. A na podzim ve stejném místě opakovat.
- Hraboše odpuzují některé rostliny – například měsíček lékařský, česnek, máta, afrikány, pryšec, tak je zkuste na pozemku pěstovat, radí na webu ČeskéStavby.
- Okrasné cibuloviny sázejte v děrovaných sázecích košíčcích. Ty koupíte nebo je vyrobíte opět z PET lahví.
- Když najdete po zimě v trávníku hraboší chodbičky a díry v zemi, které je spojují, prolijte je důkladně vodou. Hraboši se neutopí, ale utečou řádit jinam. A moc jim nekoukejte do očí, jinak vám začnou být sympatičtí.
Na BydlímeÚtulně jsme publikovali článek také o tom, jak humánní cestou vypudit ze zahrady krtka.
Napište komentář