Vyrobte si podle jednoduchého postupu teplé pantofle na zimu za pár korun

Přinášíme vám tipy na to, jak si doma poměrně snadno vyrobit vlastní pantofle z pletené příze, které jsou nejen elegantní, ale také příjemné na nošení. Můžete je mít v různých velikostech a barvách připravené i pro své hosty nebo mohou představovat originální, vlastnoručně vyrobený dárek.

Co budete k výrobě pantoflí potřebovat

Abyste se mohli do výroby vlastních, domácích pantoflí pustit, budete obvykle potřebovat

  • pletenou přízi
  • háček 
  • kulaté spojené jehlice 
  • karton
  • nitě
  • nůžky

Možné postupy

Pokud jde o počet smyček z příze, které budete potřebovat k výrobě podešve, záleží na velikosti pantofle. Velikosti 36 odpovídá 17 smyček, velikosti 37 odpovídá 18 smyček, velikostem 38 a 39 odpovídá 19 smyček, velikostem 40 a 41 odpovídá 20 smyček a velikostem 42 a 43 odpovídá 21 smyček.


Variantní postup předpokládá vytvoření šablony z kartonu v požadované velikosti, do které po stranách za použití děrovačky nebo případně nůžek uděláte otvory, a to co možná nejblíže k okraji šablony a s pravidelnými odstupy mezi sebou.

Otvory poté slouží k provlékání příze. Šablonu lze vytvořit také pro svrchní část pantofle, která se obvykle vyrábí zvlášť a poté se oba díly k sobě pevně sešijí a nůžkami se odstřihnou přebytečné konce nití.

Pokud máte doma schody nebo kluzkou podlahu, například plovoucí podlahu, linoleum nebo dlaždičky, doporučuje se dbát také na bezpečnost a spodní část podešve vybavit protiskluzovými prvky, například patentkami.


Nemusíte zůstat jen u jednobarevných pantoflí. Co se týče barev a jejich kombinací, fantazii se meze nekladou. A pokud navíc pantofle vyrábíte jako dárek, můžete je vytvořit v oblíbených barvách obdarované osoby.


Výsledný výrobek můžete po dokončení ještě ozdobit, například vhodným knoflíkem nebo bambulkou. Vyrábíte-li takto dětské papuče, můžete na ně připevnit například pleteného motýlka nebo kytičku ve veselých barvách. 


Podrobné návody na různé postupy výroby domácích pantoflí naleznete s popisem krok po kroku na mnoha internetových stránkách, věnovaných háčkování a pletení. 

Úvodní Fotografie: Eliana Maria

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]