Vyzkoušejte přírodní způsoby na zvládnutí chrápání dřív, než zamíříte do ordinace

Spát v místnosti s někým, kdo hlasitě chrápe, je utrpení. Zatímco ten chrápající bude docela v pohodě, vás druhý den může začít bolet hlava, jste mrzutí a nevyspalí. To se nedá trpět dlouho.

Proto si mnoho lidí pořizuje špunty do uší anebo to řeší spaním v jiné místnosti. Jenomže záleží-li vám na vašem partnerovi, je dobré vypátrat příčinu. Za chrápáním může stát i nějaký zdravotní problém. Než se však odeberete k lékaři, zkuste tyto metody proti chrápání.

Zvyšte v ložnici vlhkost

Jedna z věcí, kterou je potřeba vyzkoušet, je zvlhčovač ovzduší. Možná váš partner chrápe, protože máte v ložnici suchý vzduch, což způsobuje vysychání sliznic. Vzhledem k tomu, že chrápání je vibrace z úst a krku, může zvlhčený vzduch pomoci.

Dodržování pitného režimu

Pokud člověk pije během celého dne dost vody, zůstávají sliznice vlhké. Víme, že nemůžete stát partnerovi za zadkem a připomínat mu, aby pil. Existují na to aplikace do telefonu, které mu však pravidelné pití připomenou.

Poloha při spánku

Chrápající člověk by měl spát na boku, to asi víte. Když spí na zádech, spočívá jazyk a měkké patro v zadní části krku, čímž se blokují dýchací cesty a zhoršuje to chrápání. Jak ale přimět manžela, aby spal na boku? Existuje na to malý trik. Přilepíte mu třeba lepicí páskou na zadní část pyžama tenisák. Případně mu tam rovnou ušijte z kousku látky kapsičku a do ní míček vložte.

Kontrola tělesné váhy

Bohužel chrápání se zhoršuje i s narůstající tělesnou váhou. Ztráta pouhých 10 % tělesné hmotnosti zlepšuje průchod horních cest dýchacích. Možná bude nutné, aby váš partner zapracoval na své postavě a zhubl.

Může za to snad únava?

Všimli jste si také, že čím víc je člověk unavený, tím více chrápe? Mnohdy chrápe jako dřevorubec i ten, kdo si dá před spaním alkohol. Vyčerpané tělo je ochablé a zvyšuje se pravděpodobnost chrápání. Pohlídejte si i tuto možnost. I zde existuje řešení – více odpočinku. Pomoci by mohla i horká koupel před spaním, která zvlhčí sliznici a přidáním eukalyptového oleje, který uvolňuje dýchací cesty. Zkusit můžete i nosní sprej proti chrápání.

Snižte alergeny v ložnici

Prach, roztoči, pyl, zvířecí chlupy – to vše může způsobovat chrápání. Udržujte matraci v čistotě. Přečtěte si, jak pečovat o matraci. Větrejte a zjistěte, zda právě alergeny nemohou být příčinou chrápání.

Vyzkoušejte éterické oleje

Některé éterické oleje pomáhají proti chrápání. Zkuste přimíchat 5 kapek do sklenice vody a podat chrápajícímu člověku ke kloktání, než půjde spát. Přidat můžete i několik kapek do difuzéru. Pomáhá i nastříkat vodu smíchanou s olejem do ovzduší.

Éterické oleje proti chrápání

  • Eukalyptový olej
  • Levandulový olej
  • Mátový olej

Pokud nic z uvedeného nepomůže, vyhledejte lékaře a poraďte se o dalších možnostech.

Obrázek: pixabay