Za minimální náklady si postavila domek na pozemku rodičů. Praktický interiér nabízí vše potřebné

Fotografie: Depositphotos

Malý domek, tzv. Tiny House, začíná být jednoznačnou volbou mladých párů, jednotlivců či osob, které chtějí získat finanční nezávislost.

Svobodné matky to nemívají v životě zrovna snadné. A Michelle z Nového Zélandu vychovala hned čtyři syny. Během té doby se setkala s řadou finančních problémů. Čtyři chlapce uživit, ošatit, nechat studovat, hradit hypotéku aj. – to chce velký kus odvahy, ale také to stojí velké úsilí. Pracovní i duševní. A tak když synové odrostli a opustili společné hnízdo, zjistila Michelle, že v ní roste touha po finanční nezávislosti, kterou si během uplynulých let dopřát nemohla.

Malý domek je velký krok k novému životu

Tehdy se Michelle rozhodla, že si na pozemku svých rodičů postaví malý domek, v němž bude žít podle svých představ. A zmenšení životního prostoru znamená především snížení životních nákladů. S malým domkem získá Michelle finanční flexibilitu, neboť účty za bydlení i za energie budou podstatně nižší. A jí zbyde dostatek peněz na všechno, čemu se v minulosti věnovat nemohla, uvádí web MyPositiveOutlooks.

I myšlenkově se žena přenesla do jiných sfér. Nebude již muset neustále přemýšlet o materiálním zajištění a do popředí zájmu se přesunuly prožitky. A tak Michellina cesta není pouze o fyzické stavbě domu, ale zejména o duševním a emocionálním růstu. A může být inspirací i pro jiné lidi. Když člověk zmenší svůj obytný prostor, neznamená to, že jeho život bude chudší. Spíš naopak. Zbývá více času i peněz na podstatnější záležitosti, které v minulosti nebylo možné uchopit.

Volba padla na starý přívěsový karavan, vznikl tedy domek na kolech, píší na webu ExampleLife. Michelle se držela stylu domu svých rodičů a vnější vzhled svého nového domova mu zcela přizpůsobila. Nyní spolu obě stavby dokonale ladí, její domek nepůsobí nikterak rušivě. Na střechu domečku nechala umístit několik solárních panelů, aby nebyla závislá na dodávkách elektřiny.

V malém domečku nemá ani tekoucí vodu nebo elektřinu. Přesto si užívá elegantní soužití s přírodou

Interiér Michellina nového domova

Co na první pohled zaujme z estetického hlediska, je překrásná vitráž. Tu Michelle daroval její strýc. V přízemí domku se nachází plnohodnotně vybavená kuchyň, koupelna se sprchovým koutem a kompostovací toaletou. V protější části je odpočinkový kout s rozkládací sedačkou. Víceúčelovým kusem nábytku je starobylá truhla, která slouží jednak jako konferenční stolek, jednak jako prostor na odkládání lůžkovin. Navíc stylově doplňuje interiér.

Skvěle vymyšleno je schodiště do ložnice – jedná se o různě vysoké skříňky s úložným prostorem, jejichž horní části vlastně tvoří jednotlivé schodištní stupně. Ložnice na otevřeném patře má střešní i boční okno. Celý prostor domku je světlý, vzdušný a zařízený s ohledem na funkci i styl. K vaření a vytápění se používá plyn.

Tento malý domek má mnoho úložných prostorů, včetně šatní skříně v podkroví, jež je tak vysoké, že je v něm možné stát vzpřímeně. Celkové náklady na dům činily v přepočtu asi 2 mil. Kč. O jiném domě na kolech, který je velký, praktický i útulný, jsme na BydlímeÚtulně psali v minulosti.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*