Základní pravidla pro domácí kancelář

I vy se řadíte k majoritě lidské populace, jež většinu svého času tráví usazená za pracovním stolem? Pak věřte, že civilizační problémy spojené s nadmírou pracovního života na sebe nenechají dlouho čekat.

Je-li vaším přáním vyhnout se zdravotním problémům, pak je vhodné zařídit si nejen útulný pracovní kout, ale především plně funkční a zapomínat nesmíte ani na další důležité věci, jako jsou přestávka a protažení těla.

Kvalitní nábytek

Naprostým základem je kvalitní nábytek. Jestli si myslíte, že stačí vyčlenit v obýváku kousek místa a přinést ze sklepa starou židli, pak se mýlíte. Ne, že by to nešlo. Ale odskáčou to vaše záda. Důležité nejen pohodlí, ale i celkový pocit.

Stůl vybírejte nejen podle místa v domácí kanceláři i podle toho, kolik místa vyžaduje vaše práce. Aby se vešel na stůl notebook, pořadače s dokumenty, psací potřeby, diář. Myslete i na tiskárnu, úložné prostory a další pracovní pomůcky, bez kterých se vaše činnost neobejde. Ke stolu patří kvalitní kancelářská židle. To, že máte pracovní kout doma, neznamená, že budete sami sebe šidit na kvalitě a odbudete se.

Soukromí

Bez toho se prostě neobejdete, zvlášť obývá-li domácnost více členů. Pokud nemáte možnost zařídit si domácí kancelář v samostatné místnosti, pak si najděte nejméně frekventované místo domácnosti a klidně jej oddělte závěsem či paravánem.

Pevný režim

Vykonávat práci z domova může pouze ten, který si nastaví pevná pravidla a bude se jich držet. Ani nemyslete na to, že bude pracovat v pyžamu, odbíhat do lednice, sledovat televizi apod. Zbavte se všeho, co vás ruší a nastolte si své rituály. Ráno vstaňte, umyjte si zuby, učešte se, převlékněte z pyžama, nasnídejte se a běžte pracovat. Vypněte zvuky telefonu a vše, co by odvádělo vaši pozornost. Nepracujte celý den, večer byste se cítili vyčerpaní. Určete si předem pracovní dobu i přestávky na jídlo a protažení těla.

Přestávka

Stejně tak jak si nastolíte pracovní tempo a řád myslete také na odpočinek. Pamatujte, že bez přestávky bude vaše produktivita klesat. Je úplně jedno, zda člověk pracuje v kanceláři výškové budovy nebo z koutku v obývacím pokoji. Přestávku potřebuje tak či onak. Dopřejte si svačinku, lahodný čaj nebo kávu, trochu protáhněte tělo – nechcete-li, aby trpěly vaše údy. Protáhněte nohy, ruce, záda, krční páteř. Malá rozcvička vám prospěje.

Osvětlení a barvy

Není světlo – není dostatek energie. Správné osvětlení nechrání pouze vaše oči, ale podporuje energii. Ujistěte se, že máte během práce dostatek světla. Obklopte se pozitivními barvami, které podporují činnost.

Obrázek: kmart.com.au, houzz.com