Začátek léta je ideálním časem na využití tohoto domácího hnojiva. Zajistí bohatou úrodu rajčat i okurek

Fotografie: Depositphotos

Hnojivo z dřevěného popela prospěje všem teplomilným, ale i dalším plodinám. Teď právě přišel jeho čas. Dopřejte ho třeba rajčatům a okurkám.

Je tu začátek léta a vy máte poslední možnost, jak povzbudit svoje teplomilné rostliny, aby více kvetly a plodily. Připravte si účinné domácí hnojivo a ke každé rostlině ho nalijte jednu sklenku. V období nasazování plodů potřebují všechny rostliny na zahradě velké množství vápníku. Ten je nezbytným prvkem, který napomáhá aktivnímu rozvoji kořenového systému rostlin, což se pozitivně projeví na kvalitě a množství úrody. Kromě toho je přítomnost vápníku v hnojivech vynikající prevencí hniloby květů, která by mohla výrazně snížit úrodu.

Dřevěný popel – skvělý základ hnojiva

Zvýšení úrody okurek, rajčat, paprik, lilku, je možné dosáhnout použitím různých druhů přírodních hnojiv, která jsou bohatá na živiny a podporují zdravý růst. Dřevěný popel je vynikajícím zdrojem živin a minerálů a může pomoci zlepšit strukturu půdy i podporovat kořenový růst. Kurkuma, známá svými protizánětlivými vlastnostmi, může přispět k lepší obranyschopnosti rostlin proti nemocem. Kefír a syrovátka jsou bohaté na mikroorganismy, jež pomohou zlepšit půdní mikroflóru a podpořit absorpci živin rostlinami.

Při použití těchto přírodních hnojiv je důležité dbát na správné dávkování a kombinaci s ostatními zemědělskými postupy, jako je zálivka, mulčování a rotace plodin, abyste dosáhli optimálních výsledků.

Po slimácích nezbyde ani stopa i bez agresivní chemie. Tento přírodní trik s nimi udělá krátký proces

Hnojiva obsahující dřevěný popel pomohou zajistit teplomilným rostlinám velké množství vápníku i draslíku; tyto prvky právě v období kvetení a násady plodů nejvíce potřebují. Vápníku je v dřevěném popelu až jedna třetina, draslíku 6–10 %; dále je tu obsah fosforu od dvou do 4 procent a 4–7 % hořčíku. V menším množství i křemík, mangan a železo, jak uvádí web NKZ. Z toho je patrné, že dřevěný popel rozhodně nepatří do odpadu, ale do kompostu nebo rovnou na záhon. Anebo je vhodný právě na přípravu hnojiva.

Hnojivo s dřevěným popelem a syrovátkou

Když dřevěný popel, plný minerálních látek, zkombinujete se syrovátkou, která obsahuje všechny esenciální aminokyseliny a vitamíny, vytvoříte neuvěřitelné hnojivo. Smíchejte jeden hrnek dřevěného popela, litr syrovátky a 9 litrů vody. Ke každé rostlině postačí jedna sklenice tohoto roztoku týdně. Syrovátku můžete nahradit kefírem, doporučuje web CPykami.

Můžete přidat i kurkumu a ocet

Prospěšné látky, jež obsahuje popel ze dřeva, můžete pomoci rostlinám zpřístupnit přídavkem octa a kurkumy. Ta má rovněž bohatou zásobu živných látek, a navíc antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. A to je pro teplomilné rostliny důležité právě v období aktivního vývoje květů a plodů. Smíchejte tedy jeden hrnek dřevěného popela, jeden hrnek octa a jednu polévkovou lžíci kurkumy. Pak přilijte 10 litrů vody.

K dřevěnému popelu přilijte syrovátku nebo kefír
Fotografie: Pixabay

Hnojivo můžete použít jak k zalévání rostlin ke kořenům, tak i jako postřik na list jednou týdně. K bohaté úrodě rajčat, okurek a dalších teplomilných plodin se rovněž dopracujete použitím hnojiva z droždí – jak ho vyrobíte, jsme pro vás na BydlímeÚtulně také sepsali.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*