Díky tomuto geniálnímu vynálezu ušetříte při zalévání rostlin mraky času. Stačí použít PET lahve

Fotografie: Depositphotos

Kapénková závlaha se na zahradě provádí buď pomocí speciálního zavlažovacího systému, nebo můžete vyzkoušet zavlažovat pomocí PET lahví.

Kapénková závlaha je efektivní a ekonomický způsob, jak rostlinám zajistit dostatečnou vlhkost. Lze ji využít v oblastech s omezenými vodními zdroji nebo tam, kde je potřeba minimalizovat spotřebu vody. Případně tehdy, když budete na dovolené a záhony nebude mít kdo zalévat. Tento systém zavlažování využívá PET lahve, které lze upravit pro postupné uvolňování vody, jež kape přímo ke kořenům rostlin.

Levná metoda s plastovými lahvemi

Vytvoření závlahového kapénkového systému je poměrně jednoduché a nevyžaduje složité nástroje ani technické dovednosti. Stačí PET lahev perforovat v určitých místech, aby voda mohla pomalu prosakovat do půdy, a tím udržovat rostlinám optimální vlhkost. Tak se eliminuje riziko neúrody a úhynu rostlin způsobené nedostatkem vody, či naopak nadměrnou zálivkou. Tím, že se voda pomalu přivádí na jedno místo rovnou ke kořenům rostlin, se může vsáknout hluboko do půdy a neodpaří se na povrchu, píše web BottleFirst.

Tento způsob zavlažování je šetrný k životnímu prostředí, neboť zvyšuje efektivitu využití vody, a ještě k tomu recyklujete plast. Navíc kapénková závlaha z PET lahví je vhodná pro různé typy rostlin, od zeleniny po okrasné keře a květiny. Klasické zavlažovací systémy vyžadují rozmístění na pozemku, uspořádání přívodů vody a ventilů a připojení hadic. To zahrnuje dost vysoké náklady. Zavlažování pomocí PET lahví možná není tak dokonalé a estetické řešení, ale uspoří čas i peníze, a hlavně funguje.

Mnoho lidí zalévá dodnes tak, že natáhne hadici a kropí a kropí. To je nepřijatelné z mnoha důvodů: plýtvání vodou, neboť se nezalévá přímo ke kořenům, a tak až 30 % vody přijde vniveč; kropení listů i květů, což řadě rostlin škodí; čerpáte-li vodu ze studny, tak ledová voda v parném létě je pro rostlinu takovým šokem, že může přestat růst, zpozdit se ve vývoji, přestat kvést a plodit, někdy úplně zajít.

Na plíseň okurkovou a bramborovou platí tato domácí směs, kterou používají i zkušení pěstitelé

Jen PET lahev s otvorem

Naplňte plastové lahve vodou a na straně, asi 1–2 cm ode dna udělejte maličkou dírku. A postavte vedle rostliny. Pokud necháte lahev zašroubovanou, bude voda jen nepatrně vykapávat, uvádějí na webu SmakDnia. Chcete-li pramínek vody, zátku povolte – viz přiložené video. Anebo vytvořte jednu dírku dole a druhou nahoře. Abyste měli jistotu, že vám poloprázdné lahve vítr neodfoukne, můžete je mírně zakopat nebo upevnit ke kolíku.

Kapénková závlaha odpařováním

Vezměte dvoulitrovou plastovou lahev a odřízněte jí hrdlo. Pak do ní natočte vodu. Z pětilitrové lahve odřízněte vršek. Lahve postavte vedle rostliny takto: velkou lahev překlopte na tu s vodou; voda z 2litrové lahve se bude odpařovat a stékat po stěnách velké lahve na půdu vedle rostliny. Další zavlažovací metodu pomocí PET lahví najdete na přiloženém videozáznamu. Zjistěte, jakou chybu mnozí dělají při zalévání trávníku. Správný postup jsme uvedli na BydlímeÚtulně už v minulosti.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*