Žehlení neslouží jen k narovnání zmačkaného prádla. Má i důležitou funkci pro naše zdraví

Možná si říkáte, že žehlení je přežitek z dob našich babiček. Proč žehlit, když pračka dnes vypere mnohem kvalitněji, někdo dává prádlo ještě i do sušičky a používáme i mnohem kvalitnější prací přípravky.

Žehlení je totiž proces, při kterém nejde pouze to, aby prádlo získalo hezký vzhled, ale především, aby se zlikvidovaly mikroorganismy. Ano, existují materiály, které se žehlit nedoporučují, ale veškeré oblečení a bytový textil z těchto materiálů nemáme. Pokud je to materiál, který žehlit lze, pak bychom tento prastarý zvyk našich babiček přeskakovat neměli.

Mnohé mikroorganismy přežijí i praní o teplotě 60 stupňů a nezničí se. Nezničí je ani sušička, kde rovněž teplota nesuší při sto stupních. Je tedy vhodné vzít na pomoc žehličku, kde lze manipulovat s nastavením teploty, podle toho, jaký materiál zrovna žehlíme. Určitě nemusíte stát dlouhé hodiny u žehlícího prkna a žehlit každou drobnost. Ale tuto pozornost si zaslouží zejména ložní prádlo, pyžamo, utěrky, ručníky. No a samozřejmě pak i některé typy oblečení, kde není žádoucí, aby bylo zmačkané.

Proč žehlit prádlo?

  • Aby mělo svůj původní tvar a nebylo zmačkané

  • Při žehlení dochází k uzavření vlákna, která se při praví otevřou

  • Abychom zlikvidovali veškeré mikroorganismy

Co určitě žehlit

Co určitě nevynechávat, jsou oblečení a potřeby pro miminka i batolata a všeobecně děti. To by měla být naprostá samozřejmost. Dále pak také vše, co přichází do kontaktu s tělem – nátělníky, trička, pyžamo, ale i ložní prádlo. Mnozí lidé mají extra citlivou pokožku, tam je žehlení nutnost. Spodní prádlo jen takové, které lze podle typu materiálu.

Jak si udělat z žehlení zábavu

Někdo děsně nerad žehlí. Jiný naopak miluje čerstvou vůni prádla a tuto činnost si užívá. Patříte-li k první skupině, žehlete vždy ihned a neskladujte hory prádla. Čím méně věcí na žehlení, tím lépe. K žehlení si můžete pustit film, oblíbenou hudbu nebo si třeba nalít skleničku vína a udělat si z žehlení takový rituál.

Jiný dá přednost horké čokoládě, bylinkovému čaji nebo kávě a sušenkám. Zkrátka něčím si žehlení zpříjemněte. Když si žehlení spojíte třeba se skleničkou vína a chvilkou klidu, budete se na něj i těšit. Já žehlím buď brzy ráno, když ještě všichni spí a dávám si voňavý šálek kávy nebo večer, když už je klid a dám si sklenku červeného a pustím klidnou hudbu. Hlavně žádný stres a shon. Nakonec zjistíte, že je to celkem príma.

Fotografie: Freepik, Pixabay