
Proměna zchátralého domu se mimořádně zdařila ženě, která získala dům v rámci liverpoolského městského programu „Homes for a Pound“.
Maxine Sharples z Liverpoolu, která byla prakticky bezdomovkyní, se podařilo v rámci programu „Dům za jednu libru“ koupit od města zchátralou viktoriánskou nemovitost. Na domě bylo však zapotřebí tolik rekonstrukčních prací, že Maxine prolévala pot i slzy, aby se jí podařilo dát dům dohromady. Během rekonstrukce žila v karavanu. A výsledky? Ty jsou ohromující. A protože její dům je součástí městské řadové zástavby, pomohla jí v mnohém i tamní komunita.
Unikátní program radnice
Maxine si zpočátku vůbec neuvědomovala, do jak náročného počinu se pustila. Přihlásila se v roce 2015, když byla postgraduální studentkou na Univerzitě v Liverpoolu. Právě tehdy byl spuštěn tento inovativní program, který měl prázdné a zchátralé nemovitosti přivést zpět k životu a nabídnout lidem šanci, jak získat střechu nad hlavou. Noví majitelé nemovitosti pak byli povinni použít své vlastní peníze a další zdroje, aby dali v rámci dohody s městskou radou domy do pořádku.
Tento unikátní projekt si získal celonárodní pozornost. Jeho zkušební provoz byl nejprve spuštěn v oblasti Granby v Liverpoolu, kde bylo tímto způsobem zrekonstruováno 10 nemovitostí. Pak k tomu přibyla další oblast, v níž bylo k dispozici 106 domů, ovšem přihlásilo se 2,5 tisíce zájemců, píše web LiverpoolEcho. Maxine se z městské správy ozvali až v roce 2019, zda má ještě o dům zájem. A ona na nabídku kývla.
Učitelka se dokázala vyhnout drahému nájmu. Pořídila si malý domek, který maximálně zefektivnila
Nastalo mnoho těžkostí, ale vše bylo překonáno
Proces rekonstrukce pro ni byl však velmi dlouhý a vyčerpávající. Klíče od domu obdržela v únoru 2020. Dověděla se, že má na rekonstrukci pouhých 12 měsíců. To zpočátku netušila. A za několik měsíců byl v celé zemi vyhlášen lockdown v důsledku pandemie covidu-19. Ten však byl v tomto případě ku prospěchu, neboť město Maxine prodloužilo termín dokončení rekonstrukčních prací o další rok. A s tím už se dalo něco dělat. Ovšem Maxine je učitelka jógy a ohledně renovačního procesu byla velmi naivní.
V řízení stavebních projektů neměla naprosto žádnou zkušenost, a tak trvalo celých 27 měsíců, než byl dům připraven k nastěhování. Sama Maxine, která se o celý proces dělí s uživateli sociálních sítí, říká, že to bylo nesmírně vyčerpávající. Spoustu práce musela kvůli nedostatku řemeslníků a pandemickým opatřením vykonat sama. Devět měsíců jí trvalo, než odstranila všechny staré omítky až na cihlu, uvádí se na webu BusinessInsider. Musela se zbavit krys, jimiž byl dům zamořený, řešit azbest i díru ve střeše, na niž spadl strom.
Maxine pracovala částečně i jako manažerka, projektantka a řemeslník. A proměna zchátralého domu se podařila. Z tmavých místností vznikly otevřené moderní prostory, do domu se dostalo světlo a vzdušnost. Za rekonstrukci utratila Maxine asi 1,6 milionu korun a ještě zbývají práce asi za 300 tisíc korun. Před koupí domu žila v karavanu, dnes má okna s trojitými skly, podlahové topení, a hlavně vlastní domov. Na BydlímeÚtulně jsme také popsali rekonstrukci starého domu, kde ve sklepení pravděpodobně byla středověká mučírna.
Zdroje: LiverpoolEcho, BusinessInsider
Napište komentář