Podle čeho vybrat dveře do interiéru a na co si dát pozor?

Jaký styl dveří, jakou barvu, materiál a vzor interiérových dveří vybrat, aby ladily se zbytkem domácnosti? Mnoho lidí dělá při zařizování domácnosti jedu a tutéž chybu – nechává nákup dveří náhodě. Přitom právě dveře dokáží proměnit celkový vzhled interiéru.

Dveře by se měly vybírat zároveň s podlahovou krytinou a rovnou s podlahou je také instalovat, protože právě s ní se kombinují nejčastěji. Buď dveře kontrastují anebo mají stejnou barvu či dekor.

Na co si dát pozor?

Pořizujete-li si dřevěnou podlahu (anebo imitaci dřevěné podlahy), dejte pozor na několik druhů/odstínů dřeva. Dáváte-li přednost podlaze z dřevěných prken, které budou položeny podél dveří, pak se doporučuje stejný dekor dřeva také na dveře, ale dřevo by mělo být napříč. Vyvarujte se použití několika různých druhů a barev dřeva, mohou v interiéru působit chaoticky. Maximum jsou dva typy. Vybrat vhodné dveře k dlažbě či linoleu nebývá takový problém.

Kontrasty jsou vítány

velice zajímavě vypadají v interiéru i kontrasty. Ať už se jedná o světlé dveře k tmavé podlaze anebo naopak. Tmavá barva na dveřích působí hřejivě, elegantně a světlá podlahová krytina dokáže opticky zvětšit i malý interiér. Nicméně interiér rozsvítí i čistě bílé dveře, které lze kombinovat s jakoukoliv podlahovou krytinou a interiérovým vybavením. Pozor si jen dejte na kombinaci bílé a krémové, tato varianta nemusí být vždy tím pravým ořechovým.

Celoskleněné dveře

Celoskleněné dveře se rovněž hodí k jakékoliv podlaze, ale je potřeba myslet na to, že jde o moderní styl a proto je dobré držet se stejného vybavení interiéru. Sklo se pak může objevit na policích, stolcích apod.

Maximálně 3 prvky

Existuje zásada, podle které by měly interiérové dveře ladit s maximálně třemi prvky: podlaha, nábytek, schody anebo okna, dekorace, podlaha. Případně podlaha, výmalba, nábytek…

Světlá podlaha a tmavý nábytek

Co se týče podlahové krytiny a nábytku, vždy lépe vypadá, když světlou podlahu doplní tmavší nábytek a opačně. Atypický a výrazný nábytek ožije s neutrální texturou podlahy, jinak se může lehce stát, že bude interiér působit překombinovaně.

Obrázek: pixabay