Díky dodání živin již při výsadbě porostou rostliny bleskurychlým tempem. Použijte hnojivo z kuchyně

Fotografie: Freepik

Obohatit rostliny o důležité živiny můžete i těsně před výsadbou. Existuje zelené hnojení nebo i jiné přísady, které zlepší půdní podmínky.

Je tady druhá polovina května a to je doba, kdy se do záhonu, případně ještě i do skleníku sázejí rostliny citlivé na chlad. Vlastně tedy rostliny teplomilné. V našich podmínkách k nim patří rajčata, papriky, okurky, lilek, cukety, dýně, melouny. Měli jste tedy dost času připravit pro tyto plodiny půdu tak, aby dobře rostly, kvetly a plodily.

Živiny jsou pro rostliny nezbytné

Jestliže jste záhony na podzim nebo v předchozí sezoně dobře vyhnojili statkovými hnojivy nebo vyzrálým kompostem, můžete být v klidu. Tato organická hmota je v půdě důležitá, neboť zlepšuje její strukturu a poskytuje rostlinám potřebné živiny. Během vegetace už potom stačí k rostlinám přidat nějaké ty minerály, zpravidla NPK (dusík, fosfor, draslík).

Jestliže půdu organickým hnojivem obohacenou nemáte, i tak můžete před výsadbou ještě leccos zachránit. A to přidáním organické hmoty do výsadbové jamky. Látky, které se v tomto přídavku nacházejí, pomohou sazenicím, aby překonaly stres a snadno se adaptovaly na nové půdní i povětrnostní podmínky. Zároveň přispějí k tvorbě bohatého a zdravého kořenového systému. Obohatit rostliny o živné látky se vždy vyplatí.

Díky pěstování této rostliny v blízkosti rajčat sklidíte tak bohatou úrodu, že nebudete vědět, co s nimi

Zelené hnojení

Před samotnou výsadbou půdu prokypřete a odstraňte úpornější plevele, aby vašim sazenicím nekonkurovaly v boji o živiny a vodu. Drobnějším plevelům můžete mechanicky narušit růst (třeba pomocí motyčky). V půdě je klidně ponechte, postupně se budou rozkládat a aktivovat mikroorganismy v půdě. Také pomohou zadržovat vláhu.

Do záhonu můžete před výsadbou ještě zapravit zelenou organickou hmotu. Může jí být drobně posekaná tráva nebo třeba luskoobilní směska. Tato hmota bude také držet v půdě vláhu a postupně se bude měnit na humus a uvolňovat živiny. Struktura půdy bude vzdušnější a kypřejší, což je pro zakořeňování rostlin prospěšné.

Co do výsadbové jamky tedy přidat

  • Pohankové slupky – používají se na prokypření těžší půdy. Snižují kyselost zeminy, uvádí web CPykami. Jsou zdrojem 11 aminokyselin a minerálních prvků, a to zejména draslíku, fosforu, vápníku, železa. Na dno jamky vhoďte před výsadbou teplomilných rostlin 2 lžíce slupek.
  • Bramborový škrob – obsahuje obrovské množství živin, které potřebuje každá rostlina. Od vitamínů přes minerály až po 18 aminokyselin. Tento sacharid navíc pomáhá rostlinám založit zdravý a bohatý kořenový systém. Dvě lžíce škrobu promíchejte s půdou a vložte předpěstovanou sazenici. Anebo si můžete z brambor připravit škrobový vývar a použít ho do zálivky, doporučuje web WebGardner.
Hrášek na stole
Fotografie: Freepik
  • Hrášek – kromě minerálů, vitamínů a 18 aminokyselin, obsahuje hrášek škrob, sacharózu a fruktózu. Tyto látky se aktivně podílí na vývoji kořenového systému. Navíc draslík, vápník a železo, které jsou v hrášku také obsaženy, chrání sazenice před chlorózou. Do výsadbové jamky přimíchejte 2 lžíce čerstvého hrášku, hrst překrájených lusků anebo zelenou hmotu, tj. pokrájené stonky a listy po první sklizni. Někdo si hrachový lán pěstuje záměrně pro zelené hnojení.
  • Skořápky piniových oříšků – jsou rovněž bohatou zásobárnou prospěšných látek: obsahují vápník, draslík, zinek, mangan, železo a 16 aminokyselin. K sazenici přidejte 3 lžíce těchto skořápek; předem je můžete rozdrtit.
  • Vermikompost – je vynikající alternativou běžného kompostu nebo hnoje. A na rozdíl od těchto organických hnojiv můžete hrst vermikompostu použít přímo do výsadbové jamky. O tom, proč si pořídit vlastní vermikompostér, jsme pro vás na webu BydlímeÚtulně psali v minulosti.
  • Rajčata – při jejich výsadbě někdo doporučuje přidat bazalku; údajně může zlepšit chuť těchto plodů.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*