10 kuchyňských pomocníků, kteří přispějí k větší soběstačnosti

Zdravý životní styl zahrnuje široký soubor činností, kde patří i soběstačnost, protože si řada hospodyněk snaží doma upéci, uvařit či nasušit vlastní zásoby. Ať už jde o pečení chleba, krájení nudlí, odšťavňování ovoce a zeleniny, sušení, mražení a mnoho dalšího.

Existuje spousta moderních pomocníků, jež pomáhají tuto práci výrazně zkrátit a zjednodušit. Nemusíte být šéfkuchař ani žádný mistr v oblasti pečení, ale tyto kuchyňské nástroje vám pomohou zlepšit soběstačnost při přípravě domácích jídel.

  1. Kvalitní mixér

Mixér je součástí každé kuchyně, ale není mixér, jako mixér. Proto se dívejte nejen na jeho cenu, ale především výkon a použitý materiál při výrobě, který rozhodně o jeho životnosti. Dalšími body jsou bezpochyby i funkce. To záleží, na co vše hodláte mixér využívat.

Multifunkční přístroje nebývají zpravidla tím nejlepším řešením, i když ušetří místo v kuchyni. Ale jakmile se něco pokazí, nelze to nahradit, vyměnit za nové. A skutečně kvalitní multifunkční přístroje stojí takový balík, že se mnohdy vyplatí nakoupit si pomocníky zvlášť a kdykoliv se jeden pokazí, není taková hrůza opatřit si nový.

  1. Sušička na ovoce a zeleninu

Sušit se dá ovoce, zelenina, bylinky, houby i maso. Možná si řeknete, že sušit se dá i bez sušičky – v troubě, na topení, na sluníčku, na půdě apod. To určitě ano. Ale pokud máte zahrádku a svou úrodu, je sušička velký pomocník. Na občasné sušení ji samozřejmě nepotřebujete, ale pokud zpracováváte vlastní úrodu, je k nezaplacení.

  1. Odšťavňovač

Pití ovocných a zeleninových šťáv má na lidské zdraví blahodárné účinky. Rozhodně lepší variantou jsou doma vyrobené džusy než ty kupované z obchodu. Tento pomocník nechybí nikde, kde v domácnosti vyznávají zdravý životní styl.

  1. Mlýnky

Mlýnek na kafe, mlýnek na maso, mlýnek na nudle a také mlýnek na zrna, abyste si mohli doma sami připravit čerstvou mouku, pokud si doma pečete chléb. Samozřejmě, že mít jeden universální mlýnek je výhoda, ale nedoporučuje se to. Například u kávy by došlo k znehodnocení jejího aroma i chuti. A co si budeme povídat – doma ručně a čerstvě umletá káva – to je panečku pitíčko.

  1. Pekárna

Pekárna není zase až takovou nutností, protože vynikající chléb, housky, pletýnky a jiné dobroty zvládnete i bez ní. Nicméně určitě práci usnadní a urychlí. Její pořízení je tedy už osobní preferencí.

  1. Kuchyňská váha

Některé recepty můžete zvládnout od oka, jiné na hrníčky, lžíce, ale jsou i takové, které vyžadují přesné měření. Kuchyňská váha je v takovém případě skvělý pomocník.

  1. Ponorný mixér

Ponorný mixér je perfektní pomocník, když si chcete rychle připravit například krémovou polévku. Nemusíte obsah přelévat z hrnce do mixéru. Ale využijete ho i při jiných příležitostech, jako třeba umíchat těsto na buchtu, rozmixovat ovoce v misce na hladký krém apod.

  1. Hnětací rameno

Hnětací rameno je skvělá pomůcka pro ty, kdo často peče. Může být součástí mixéru. Dole je mísa na těsto a nahoře mixér.  Umícháte v něm i tuhé těsto na pečení domácího chleba.

  1. Kvalitní souprava nožů

Bez kvalitních nožů je práce v kuchyni půl bídy. Ostrými noži zpracujete potraviny v mnohem kratší době, než když používáte tupé. Nehledě na to, že mnohdy při krájení masa tupé nože nekrájí, ale doslova trhají a znehodnocují tak potravinu na chuti a šťavnatosti.

  1. Parní hrnec

O tom, že vaření v páře je zdravé, asi víte. Nemusí jít nutně o drahý parní hrnec. Dnes už se prodávají i speciální děrované hrnce na vaření v páře, kdy tento vlastně posadíte do klasického hrnce s vodou a přikryjete pokličkou. Když si však připlatíte za kvalitu, poznáte to na úspoře času (lze vařit více jídel naráz) i nezaměnitelné chuti.

Obrázek: pixabay