Účty za plyn jsou jednou z věcí, která nám může způsobovat skutečné noční můry. Třeba v Polsku už více než 40 % všech domácností topí právě plynem.
Kromě právních změn jde o výsledek mnoha dotací a také technologického pokroku. Jaká teplota je však pro plynový kotel nejlepší? Tedy jak ho nastavit, abyste se dočkali přijatelné teploty a současně zbytečně nepřepláceli? Toto moderní řešení obvykle nevyžaduje žádnou stálou údržbu. Celé zařízení totiž stačí jednou nastavit a proces ohřevu pak nechat přímo na kotli. Od toho se pak odvíjí cena i teplota v celé domácnosti. Z toho už plyne optimální hladina.
Ani málo, ani moc
Je to taková, která pro vás zajistí nejlepší poměr ceny a výkonu. Pravdou je, že u kondenzačního kotle lze právě správným nastavením ušetřit i několik tisíc za rok. S počátečním zprovozněním vám dle webu Plyn pomůže nejspíš mechanik, který ho instaloval. Je však namístě mechanice aspoň trochu porozumět. Nemusíte se pak spoléhat na externí sílu a domácí podmínky si budete upravovat podle počasí. Je třeba pamatovat, že kondenzační kotel se od tradičního liší.
Vypínání topení na noc je častým lidovým přešlapem. Spotřeba energie se tak oproti očekávání zvýší
Právě ten kondenzační je efektivnější. Teplota v něm by se měla pohybovat mezi 30–50 stupni Celsia. U tradičních kotlů jsou míry vyšší. Obecně se v jejich případě doporučuje 40–70 stupňů Celsia. Pamatujte však, že tyto rozsahy jsou jen přibližné. Během nastavování vezměte v úvahu typ radiátoru, parametry kotle i izolaci domu. Jistě vás nepřekvapí, že čím více je venku zima a dům je hůř izolován, tím více je potřeba přitopit. Hospodárnost nastavení znamená absenci některých chyb.
Vlastní detekce
S příliš nízkou teplotou sice ušetříte, můžete ale zkrátit životnost kotle. Moc vysoká teplota může způsobit, že topeniště nebude stíhat kondenzaci plynu. Otázkou je pak také optimální teplota v místnostech, to téma už jsme na BydlímeÚtulně rozebírali. Jak ale potvrzuje SPP, náklady závisí také na dodavateli suroviny. Moderní modely mají ale i venkovní čidla, takže podle vnějších pohybů adaptují teplotu. Ty starší obvykle vyžadují ruční zásah, případně adaptaci.