I nejšpinavější sporák lze vyčistit bez větší námahy. Postará se o to i čpavek a jedlá soda

Fotografie: Depositphotos

Špíně na sporáku se během vaření občas zkrátka nevyhnete. Zbavit se následného nepořádku jde však se správnými potřebami opravdu snadno.

Ekologický úklid domácnosti vyžaduje zpravidla jen několik málo surovin. A co víc, většinu z nich máte často hned po ruce, když je potřebujete. Nechte se inspirovat a vyzkoušejte i tyto osvědčené postupy na zašpiněné hořáky u sporáku.

Úklidem k bezpečnému domovu

Úklid v domácnosti je nezbytností. V některých prostorách přitom nejde jen o estetickou záležitost, ale přímo o bezpečnost. Řeč je především o kuchyni, která z hlediska statistik vzniku požáru v domácnosti zaujímá smutné první místo. A jak poznamenává web HZSCR, často jde o mimořádně nebezpečné situace. Základem je vždy nejednat impulsivně a vypnout přívod energie, ať už plynu, nebo elektřiny.

Takovým situacím lze nicméně předcházet třeba i drobnostmi, jako je pravidelný úklid. Problémem mohou být i zaschlé zbytky jídla na sporáku nebo přímo na hořácích. Ty nejenom že při každém dalším hoření váš domov „provoní“, ale zároveň mohou omezovat průchod plynu, či dokonce ohrožovat vaši bezpečnost vznícením. Péče o ně přitom nemusí z vaší strany vyžadovat nijak moc námahy.

Efektivně a bez námahy

Portál DomekIOgrodek nabízí hned tři varianty, jak se nečistot na hořácích zbavit.

Připálený hrnec se bude lesknout jako nový. Původní vzhled navrátí směs s cukrem a mýdlem

  • Octová voda – tři díly bílého octa zalijte dílem vody. Směs ohřejte v mikrovlnce tak, aby byla vlažná, a poté do ní namočte hadřík, který položíte na zaschlou špínu. Za půl hodiny by mělo stačit hořák otřít čistou utěrkou.
Zapnutý plynový sporák
Fotografie: Pixabay
  • Čpavek – na odolnější špínu můžete použít čpavek. Do misky vyskládejte zaneřáděné hořáky a zalijte je vlažnou vodou, do které přimícháte dvě čajové lžičky čpavku. Nevábně vonící čistidlo poté i s miskou zavřete nejlépe do pytlíku a nechte přes noc působit venku. Ráno už hořáky postačí opláchnout.
  • Jedlá soda – jedničkou na odstraňování skvrn je i dobře známá jedlá soda. Malý pytlíček prášku rozpusťte ve vlažné vodě a do ní ponořte hořáky. Zhruba po půl hodině působení by špína měla jít krásně dolů.

A když už jste v tom, můžete se kromě péče o hořáky pokusit také odstranit zaschlé skvrny na sporáku – s těmi pomůže bílý ocet, jak jsme radili na BydlímeÚtulně.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*