Kuriózně úzký dům ve tvaru koláče navenek klame. Jeho půvabný interiér je vzdušný a prosvětlený

Fotografie: ChillyBlanket / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Na první pohled vypadá tento americký dům ve tvaru výseče z pizzy nebo koláče jako malý a nepraktický. Interiér vám ale doslova vyrazí dech.

Krásný pozemek ve městě, dobrá dostupnost, zelené zázemí. Dobrá koupě si nicméně vyžádala netradiční řešení stavby domu, neboť majitelům diktovala pravidla městská vyhláška. S ní si ale ve spolupráci s architekty bravurně poradili a jejich koláčový dům je teď na prodej.

Jak dům ke svému jménu přišel

Město Deerfield, stát Illinois, Spojené státy americké. Jistá rodina zde nachází perfektní místo pro svůj nový domov, nicméně podle městské vyhlášky musí dodržet určitá pravidla. Při stavbě je omezuje nařízení, podle kterého mohou obytnou plochou zabrat maximálně 40 % z celého pozemku. Majitelé se ale nenechají odradit a nemovitost přizpůsobí tak, že je zachovaný i prostor mezi domy a silnicemi, který vyhláška dále stanovuje.

Netrvá to dlouho a dům dostane v sousedství přezdívku – „koláčový dům“ nebo „hubený dům“. Důvodem je jeho konstituce, aby totiž majitelé splnili uložené podmínky, půdorys domu udělali trojúhelníkový. Na nejužším konci má přitom na šířku ani ne jeden metr. Z určitého úhlu pohledu tak dům vypadá, jako kdyby přišel o jeden rozměr a byl pouze dvourozměrný. Dům ale doslova klame tělem, neboť jeho vnitřní prostory působí vzdušně a prosvětleně.

Důchodcům se splnil sen o cestování. Jejich domovem se stal přestavěný kamion

Dům, který vyvolal senzaci

Nemovitost s jedním patrem a sklepem disponuje i přes své rozměry úctyhodnými cca 150 m2. Interiér je veden minimalisticky, podle principů uvedených na webu Breno, díky čemuž ale působí ještě prostorněji. Přízemí je celé otevřené a obsahuje obývací pokoj, kuchyni do tvaru L a úložný prostor či koupelnu. První patro poskytuje soukromí pro velkou ložnici opět s koupelnou. Několik místností se poté vešlo i do suterénu, který se tak dá třeba i pronajímat.

Pozornost dům, který je nyní na prodej, vyvolal především na sociálních sítích, jak uvádí portál MyPositiveOutlooks. Což ale málokoho překvapí – netradiční tvar domu zkrátka táhne. Stejně jako v případně unikátního úzkého domu, o kterém jsme již dříve psali na BydlímeÚtulně. Makléř se jej snaží aktuálně prodat za přibližně 6,2 milionu korun.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*