Dřevo je nejoblíbenějším palivem pro vytápění domácnosti. Ještě než ho budete kupovat, ujistěte se, že jste zvolili dostatečně kvalitní druh stromu.
Palivové dřevo patří mezi nejoblíbenější druhy paliva pro výhřev domácnosti. Dokáže ji vytopit rovnoměrně, ale také hoří velmi dlouho a je ekologičtější než jiné alternativy. Než si jej však budete kupovat, měli byste se ujistit, jaký druh stromu zvolit. Ty správné vám nejenže dokáží ušetřit plno peněz, ale podle webu FamilyHandyMan také nezašpiní kotel.
Palivové dřevo skvěle vyhřeje vaši domácnost
Existují dva druhy palivového dřeva, které si můžete zakoupit a začít s nimi vyhřívat svou domácnost, a to listnaté a jehličnaté. Tou lepší možností jsou především listnaté druhy, neboť jsou tvrdé a obsahují méně pryskyřice. Díky těmto vlastnostem nejenže hoří mnohem déle, ale také za sebou nenechávají příliš mnoho dehtu, který by jinak zašpinil váš kotel a snížil jeho funkci. Nicméně i některé jehličnany dokáží udržet vaši domácnost v teple po dlouhou dobu.
Dřevo z listnatých stromů je samozřejmě oproti jehličnanům dražší. V průměru tak zaplatíte za tvrdší kusy 1 800 Kč za prostorový metr sypaný (PRMS) a za měkčí kusy 1 400 Kč. Záleží samozřejmě také na tom, od jakého prodejce dřevo kupujete, protože někteří jej mohou nabízet s výraznou přirážkou (obzvláště ve větších městech). Získat jej můžete přitom prostřednictvím internetových obchodů nebo v kamenných prodejnách. Pro srovnání:
Např. palivové dřevo od prodejce KrboveDrevo vás vyjde za 1 PRMS na:
- Buk: 1 900 Kč
- Dub: 1 850 Kč
- Bříza: 1 800 Kč
- Jasan: 1 850 Kč
- Olše: 1 650 Kč
- Jehličnany: 1 450 Kč
Rodinné peněžence značně prospějí nižší výdaje za vytápění. Zajistí je i vhodná teplota a větrání
Např. palivové dřevo od prodejce Horland vás vyjde za 1 PRMS na:
- Buk: 1 900 Kč
- Směs dřeva z listnatých stromů: 1 800 Kč
- Bříza: 1 700 Kč
- Olše: 1 700 Kč
- Jehličnany: 1 300 Kč
V obou případech pak připlatíte nějaké peníze navíc za zpracování dřeva a jeho zaslání na paletě.
Dřevo vždy skladujte správným způsobem
Používání palivového dřeva je jedna věc. Zapomínat byste však neměli ani na jeho uskladnění, protože pokud by navlhlo nebo chytlo plíseň, mohlo by se vám to nehezky vymstít. Nejenže v takovém případě nebude dostatečně vyhřívat vaši domácnost, ale také může znečistit váš kotel či krb a ztížit jeho fungování. Vždy se jej proto pokuste nechávat na suchém a dobře větraném místě, například ve stodole nebo pod přístřeškem.
Pokud byste si všimli, že je dřevo již shnilé, pak bude nejlepší tuto skutečnost výrobcům nahlásit a nechat jej zaslat zpět. Na webu BydlímeÚtulně jsme radili i to, jaké dřevo vybírat pro efektivní uzení masa, aby mělo co nejlepší chuť.