Podzimní dny jsou ideálním časem k přípravě a ošetření záhonů. Droždí i kurkuma jsou vhodnými pomocníky

Fotografie: Surya Prakash.S.A. / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Využijte podzimní dny k ošetření prázdných záhonů vhodnou hnojicí směsí. Účinné hnojivo si zvládnete sami připravit doma za pár korun a jeho účinky jsou úžasné.

Podzimní hnojení je potřeba nejen pro trvalé rostliny, které i přes zimu zůstávají na svých místech, ale i pro prázdné záhony. Tímto přípravkem půdu v záhonech dezinfikujete a ochráníte před nemocemi i škůdci. Jediné, co k tomu podle webu Domek i Ogrodek budete potřebovat, je kostka droždí. S její pomocí připravíte zahradu na další sezonu.

Jak ošetřit záhony po sklizni

Než se pustíte do samotného ošetření půdy, nejdříve začněte tím, že odstraníte po sklizni veškeré rostlinné zbytky a vytrháte plevelné rostliny, jak jsme doporučovali i v dřívějším článku na BydlímeÚtulně. Ty pak vhoďte na kompost, kde se mohou dále rozkládat a v budoucnu posloužit jako hnojivo pro pěstované plodiny i okrasné rostliny.

Proč dezinfikovat půdu

Po sklizni mohou i nadále v půdě zůstávat zárodky bakterií nebo nemocí, houbových chorob, plísní nebo dokonce škůdci. Ti by se v další sezoně mohli drát na povrch a napadat nově vyseté nebo vysazené plodiny. Pokud však záhony na podzim ošetříte, místo tím vyčistíte a vytvoříte lepší podmínky pro růst a vývoj rostlin v příštím roce.

Čím dezinfikovat půdu

Nemusíte nutně kupovat drahá speciální hnojiva ani přípravky plné chemikálií. Skvěle vám poslouží i suroviny z vaší domácnosti. Velmi užitečné a kvalitní hnojivo si sami připravíte z droždí, o čemž jsme psali už dříve na stránkách BydlímeÚtulně. Tímto jednoduchým způsobem zvýšíte kvalitu podloží v záhonu.

droždí
Fotografie: Pixabay

Podzimní péče o orchideje zajistí kýžené výsledky. Zaslouží si odpočinek i dostatečné větrání

Jak ošetřit půdu v záhonech

K dezinfekci prázdného záhonu vám postačí jeden litr kvásku. Podle webu Magazín Doma funguje sušené i čerstvé droždí. Obojí však lze nahradit kefírem nebo syrovátkou. Do směsi přidejte lžičku skořice rozpuštěné v troše teplé vody a lžíci kurkumy. K ošetření 1 m2 rozpusťte jednu polévkovou lžíci výsledného přípravku v 10 litrech vody a použijte k zálivce. Výsledek vás v příštím roce zaručeně potěší.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]