Čištění koberce není žádná věda. Se špínou si poradí například mastek, jedlá soda i čpavek

Fotografie: Depositphotos

Koberce jsou základním vybavením mnoha místností a také dekorativním prvkem. Jsou však běžně vystaveny obrovskému náporu prachu a nečistot, takže ztrácí svou svěžest.

Krom toho se v nich začnou množit bakterie a roztoči, což vede i k choroboplodným zárodkům. Zašlý a špinavý koberec tak nejen nevypadá vůbec dobře, ale je i zdravotním rizikem pro všechny v domácnosti. Pro kvalitní vyčištění můžete samozřejmě najmout specialistu. Stejně tak však účinkují mnohé domácí metody, které nevyužijete jen v případě koberce. Kde tedy s procesem začít a jak na jednotlivé druhy špíny? Tradičně začněte vysáváním.

Předehra a čerstvé skvrny

Je to klišé, ale nejviditelnější jsou vlasy, chlupy zvířat a prach. Na to nepotřebujete žádné roztoky, stačí normální vysavač. Je to navíc předehra pro všechny další metody. Ty se uplatní hlavně při čerstvých skvrnách, které vyžadují vaši okamžitou reakci. Na nic nečekejte, jinak dle Deccorie zaschnou a dostanou se také do hlubších struktur koberce. Na jejich povrch položte hedvábný papír, papírový ubrousek nebo jinou savou látku. Kousky jídla sesbírejte, aby vám nepřekážely.

Se samotným čištěním začněte vždy zvenčí směrem ke středu. Vyvarujte se ale agresivnímu dření tkaniny koberce. Efekt to nezvýší a jen ho poškodíte. Na mastné skvrny spolehlivě pomůže mastek. Lze ho nahradit bramborovou moukou, kterou jen nasypte na postižené místo a nechte celý den působit. Klasika jedlé sody, octa a vody funguje dle webu ProŽeny jen někdy. Práce s ní je náročnější, hodí se možná na menší skvrny na světlých kobercích.

dítě na červeném koberci
Fotografie: Pixabay

Levnější praní uleví rodinné peněžence. Pomůže k tomu i snížení teploty a vkládání méně prádla

Víno a sůl

Strašákem světlých koberců je červené víno. Jakmile dojde k nehodě, posypte místo solí a nešetřete. Sůl vám ostatně při úklidu pomůže v mnoha případech, už jsme o ní na BydlímeÚtulně.cz psali víckrát. Nechte ji nasávat, pak koberec normálně vysajte. Podobně absorbuje i jedlá soda. Na odolné skvrny bývá efektivní ředěný čpavek. Smíchejte 2 litry vody a jednu láhev, roztok vetřete do špinavého koberce. Pak nechte několik hodin schnout, nakonec vysajte.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]