Tyto nejnovější změny v pravidlech pro předčasné splacení hypotéky rozdělily celé Česko na 2 tábory

Fotografie: Pixabay

Pravidla pro předčasné splacení hypotečního úvěru udává zákon. Nově ale nebudete platit nic navíc, a to rovnou ve dvou případech.

Česká vás rozvod? Vypořádání společného jmění manželů v případě, že partneři mají společnou hypotéku, není zrovna procházka růžovým sadem. Nově ale rozvádějící se partnery nebudou čekat žádné poplatky spojené z předčasným splacením hypotečního úvěru. A nejenom je.

Hypoteční byrokracie

Zatímco některé rekonstrukce se obejdou i bez hypotéky, jako třeba ta, o níž jsme psali na BydlímeÚtulně, kde prošla transformací zanedbaná ložnice, někdy to jinak nejde. Podle portálu Aktuálně má hypotéku více než pětina Čechů, průměrně se pak jedná o částku 2 miliony korun. Mezi důvody, proč se lidé zadlužují, dominuje koupě nového domu nebo rekonstrukce.

Proces vyřízení hypotéky v dnešní době už není nijak zdlouhavý, banky se jej snaží maximálně zjednodušit. Finance tak lze mít k dispozici už po třech týdnech, podle webu CSAS třeba i za týden. Každopádně je podle stávajících pravidel možné čerpat maximálně 90 % hodnoty nemovitosti, kterou se bude ručit.

Starý kotel je minulostí, výměnu nařizuje zákon

Majitelé nevyhovujících kotlů v Česku zuří. Za používání těchto modelů bude brzy hrozit vysoká pokuta

Jaká jsou pravidla splácení a splacení

Ty, kteří se chystají upsat, ale i ty, kteří už se upsali, však určitě zajímá především jediné – jak se takové hypotéky zbavit. Pravidla splácení se nastavují už při vyřizování byrokratického kolotoče, tj. výše splátky, úroková sazba a její fixace a další. Otázkou je pak předčasné splacení celého úvěru, které v současné době prochází uvolněním. Poplatek, který souvisí s předčasným splacením, nazývající se jako náhrada účelně vynaložených prostředků, tak podle portálu Finance není nově nutné hradit v těchto případech:

Peníze a kalkulačka
Fotografie: Pexels
  • při rozvodu a s tím souvisejícím vypořádáním SJM,
  • prodej nemovitosti minimálně po 2 letech od její koupě.

Kromě těchto možností, které přibydou od září roku 2024, pak „dlužníkům“ zůstávají i nadále tři další situace, za kterých si banka náhradu účtovat nesmí. Je to u spotřebitelského úvěru s přečerpáním, úvěru na bydlení do 3 měsíců od sdělení nové výše úroků a plnění pojištění.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*