Jak připravit opravdu bezchybnou domácí párty?

Jak všechny pozvat, jak se usadit, co vše by měl moderní hostitel zvládnout? A jak se chovat jako host? To vše jsou otázky, na které se dozvíte odpovědi v dnešním článku.

Jednou z vás může být hostitel, podruhé host. Proto je dobré znát etiketu z obou stran. Dnešní tipy vám usnadní jak přípravu párty, tak chování na hostině v pozici hosta. Nebudeme vás již napínat a jdeme na to.

Jak pozvat hosty

Pozvat hosty můžete různým způsobem. Buď elektronicky, poštou anebo osobně – stačí zatelefonovat. Pozvání by mělo proběhnout s dostatečným předstihem, aby si dotyční hosté mohli udělat volno. Způsob, jakým hosty budete zvát, prozradí mnohé o tom, jaký stupeň formálnosti bude párty mít. Podle toho pak hosté volí oděv. Pokud půjde o párty, která si vyžaduje dress cod, nezapomeňte ho zmínit v pozvánce, stejně tak dobu trvání párty. Vhodné je i uvedení adresy, případně plánek s cestou k vám, aby hosté nebloudili.

V roli hosta

Jste-li v roli hosta, nechoďte na párty příliš brzy. Samozřejmě se nehodí ani přijít s velkým zpožděním. Optimální je cca 10 až 15 minut od počátku párty. Mohli byste hostitele zastihnout, jak finišuje a přítomnost hostů by jej mohla zdržovat a znervózňovat.

Pomoc se cení a dárek potěší

Jaký dárek zvolíte, záleží na vás. Vhodná je knížka, láhev kvalitního vína, košík s čerstvým ovocem, vonná svíčka apod. Hostitel bezpochyby ocení, když přiložíte ruku k dílu. Otázku však musíte položit správně, protože slušnost hostiteli káže odmítnout. Stačí se zeptat – s čím mohu pomoci nebo čeho se mohu chopit? Nezeptat se a začít pomáhat by také nebylo slušné.

V roli hostitele

Pamatujte na to, že správná párty má mít i alternativu alkoholu, neboť ne každý alkohol pije. Mějte tedy připravenou i slavnostní nealkoholickou formu. Všeobecně by na každé párty mělo být dostatek nealkoholických nápojů.

Zasedací pořádek

Při menších oslavách nebává problém usadit hosty, ale dlouhý stůl může hosta znervóznit – přidělíte-li mu místo, bude se cítit jistěji. Navíc rozdělení živějších hostů a párů vedle těch zamlklých může oživit párty.

Při večeři

Při neformálních akcích (typu zahradní párty) se dá prominout, když si sem tam člověk zkontroluje telefon, nicméně při večeři telefon ztišit a ukrýt. Jestliže telefon však nutně potřebujete, protože to vaše profese vyžaduje, předem ostatní upozorněte – v opačném případě budete za nezdvořáka. Ve chvíli hovoru se omluvte a vzdalte od společnosti.

Obrázek: pixabay.com