Bobkový list příjemně provoní domácnost. Jeho unikátní aroma přinese spolehlivé uklidnění

Fotografie: Depositphotos

Bobkový list nabízí přírodní způsob, jak provonět váš domov. Sušený i čerstvý poslouží nejen při vaření, ale vůně jeho silic vám přinese uklidnění.

Bobkový list všichni znáte jako skvělé koření, bez něj by spousta našich jídel ztratila svou chuť. Jeho aromatické látky přidávají jídlu nevšední dochucení, které prakticky nelze ničím jiným nahradit. Možná jste ale nevěděli, že i samotnou vůni bobkového listu můžete v domácnosti využít. Stejně jako se k osvěžení bytu používají různé jiné byliny, tak i vavřín dodá vašemu domovu příjemnou a zklidňující vůni.

Sušený bobkový list

Listy vavřínu mají příjemný, mírně květinový nádech, který přechází do výraznější dřevité vůně. A ta je zemitá a uklidňující. Chcete-li provonět domácnost, zvažte, zda je pro vás lepší osvěžovač z obchodu, který má chemický základ, anebo zvolíte přírodní cestu s bylinami. Vůně bobkového listu je nejen příjemná, ale i dlouho trvající. Obzvláště tehdy, jsou-li listy usušené.

Mnozí z vás si vavřín pravý doma sami pěstují. Nejrychlejší metodou sušení je ostříhat listy, rozložit je na plech na pečicí papír a v troubě péct na 150 °C po dobu 15–20 minut. Můžete přitom dokonce nechat pootevřená dvířka trouby a vůně, která se z trouby bude linout, vám příjemně provoní kuchyni. Někdo suší vavřín také v mikrovlnné troubě, ale k tomuto způsobu přistupujte opatrně. Nejlepší bude, když si dobu pečení vyzkoušíte na jednom listu. Kdo nemá s mikrovlnami moc zkušeností, mohl by si listy spálit.

Na webu Recettesplat doporučují 35–40 sekund při výkonu 1 000 wattů. Na otočný talíř mikrovlnky položte pečicí papír, vložte bobkové listy a druhým kusem pečicího papíru je přikryjte. Usušené listy můžete naplnit do tenkých plátěných sáčků. Ty pak zavěsíte do míst, kde chcete, aby vůně působila. Může to být skříň, zásuvky, spíž, komora aj.

Přírodně provoněná domácnost během topné sezóny. Postarají se o to plátky pomeranče a radiátor

Další využití vavřínu

Z bobkového listu můžete vytvořit i věnce či jiné dekorace. Jednak ve vaší domácnosti poslouží jako estetický prvek, jednak se z něj bude linout vůně. Použít můžete jak čerstvý, tak i sušený vavřín. Využíváte k osvěžení vzduchu v domácnosti difuzér? Do vody v difuzéru přidejte vývar z bobkového listu. Vývar vyrobíte snadno: do vroucí vody přihoďte hrst bobkových listů; přidat můžete špetku skořice, rozmarýn nebo citrusovou kůru. Vařte na mírném ohni a vytvořte silně redukovaný vývar. Uchovejte v lednici a do difuzéru přidejte vždy pár kapek, píše web GrowSerenity.

Bobkový list při výrobě potpourri
Fotografie: Pixabay

Ať už dáte při přípravě bobkového aromatu přednost vaření potpourri, difuzérům, esenciálním olejům nebo voňavým svíčkám, vavřínové listy poskytnou vůni, která umocní atmosféru vašeho domova. O dalších možnostech, jak přírodními způsoby provonět domácnost, jsme na BydlímeÚtulně psali už v minulosti.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*