Plíseň v bytě je pohromou pro vaše zdraví, a v neposlední řadě také pro celkový vzhled vaší domácnosti. Pokuste se jí zbavit přírodní cestou.
Na plísňové skvrny nemusíte hned používat silné chemikálie nebo volat odborníky na jejich odstranění. Existují přípravky, které dokáží růst plísňových spor zastavit. Většina z nich je levná, účinná a bezpečná. A tak dříve, než sáhnete po specializovaných prostředcích, které jsou drahé a mohou být škodlivé pro některé členy rodiny, vyzkoušejte následující, ekologičtější postupy.
Plíseň je silný alergen
Žít v prostředí, kde se vyskytuje plíseň, je nežádoucí, a to nejen z estetického hlediska. Poletující spory čili výtrusy jsou potenciálním zdravotním rizikem. Jejich vdechování způsobuje řadu alergických reakcí a dalších onemocnění. Z těch nejběžnějších jde zejména o slzení a svědění očí, dráždivý kašel, zarudnutí pokožky, rýmu, zhoršení astmatu či stávajících alergií, informuje web Healthline. A protože je plíseň považována za závažný alergen, z dlouhodobějšího hlediska mohou být zdravotní následky mnohem horší.
Proč plíseň v bytě vzniká
Plíseň je houba, která pokrývá povrchy, jako je dřevo, plast, sklo, omítka a další, různobarevným podhoubím – myceliem. Zásadním předpokladem pro její výskyt je vlhkost. Pokud tedy byt nevětráte, necháváte páru z vaření i při koupání volně unikat do prostoru, můžete plíseň očekávat velmi brzy. Pokud vám dobře netěsní okna a prosklené vchodové dveře, pak se plíseň objeví na podzim a v zimě. V důsledku rozdílných teplot se totiž na skle sráží vlhkost a ta proniká do okolních stěn.
Takže v zimním období se v rozích oken a dveří často plíseň objeví. A ani moc nezáleží na teplotě; jsou plísně, kterým se daří v chladu, jiným při vyšších teplotách. Na plastových oknech si vždy přenastavte letní a zimní mikroventilaci. Zcela utěsněné prostory, a ještě k tomu nevětrané, mohou být plísní rovněž postiženy. Pokud je to jenom trochu možné, nesušte v bytě prádlo. Ani na sušáku, ani na radiátorech. V obou případech byste plísním dávali zelenou.
Plíseň ve spárách v koupelně je třeba odstranit co nejrychleji. Pomůže i peroxid vodíku a bílý ocet
Jak se plísně zbavit ekologicky
Odstraníte-li plíseň jen tak ledabyle, zakrátko se vrátí. I když to třeba na první pohled není vidět. Je tedy nutné plíseň odstranit dokonale, a přitom dodržovat preventivní opatření, k nimž patří větrání, aby docházelo k dostatečné cirkulaci vzduchu, sucho, sluneční svit. Při boji s plísní si vezměte ochranné pomůcky, zejména brýle, roušku, rukavice. Budou vás chránit před použitými přípravky a před poletujícími sporami.
Jedním z ekologických postupů je použití mykoparazitické řasovky (Pythium oligandrum), které se říká chytrá houba, uvádí se na webu DeWolf. Ta likviduje houby jiné a je právě velice účinná v boji proti plísním v bytech a domech. Pro člověka i domácí zvířata je naprosto neškodná. Přípravků s touto houbou je celá řada a koupíte je na běžném trhu. Houba se nazývá chytrou proto, že když dokončí své dílo a „spořádá“ veškerou plíseň, tak sama sebe uvede do klidového stádia a pozastaví svou činnost.
Takto může setrvat i po několik let. V případě, že se objeví nová plíseň, řasovka se aktivuje a plíseň vyhubí. Nežádoucí černé skvrny se nemusí objevovat jen na stěnách a dalších bytových površích. Jak se zbavit plísně v pračce, jsme pro vás na BydlímeÚtulně rovněž napsali.
Na plíseň platí i dezinfekční přípravky
Dále můžete vyzkoušet vynikající dezinfekční prostředek, a tím je peroxid vodíku. Pomocí rozprašovače ho nastříkejte v jemné vrstvě na plesnivé povrchy a nechte působit nejméně dvacet minut. Počítejte ale s tím, že peroxid mírně zesvětluje. Povrchy omyjte mýdlem, následně čistou vodou a vysušte. Na stěnách nechte peroxid uschnout a pak plochy očistěte jemnějším kartáčkem. Dále můžete použít ocet, amoniak, kyselinu citronovou, tea tree oil nebo síran měďnatý, jak píše web Deccoria.
Napište komentář