Odklad hnědnutí banánů díky způsobu jejich skladování: Přístup vzduchu ovlivňuje rychlost zrání

Fotografie: Thomas Bresson / Creative Commons / Attribution 4.0

Není žádným tajemstvím, že banány v kuchyni v misce obvykle velmi rychle ztmavnou. Existuje však způsob, jak toto ovoce uchovat čerstvé po dobu až 15 dní.

Jak banány přirozeně dozrávají, uvolňuje jejich slupka etylen. Čím víc je pak tohoto plynu v okolí ovoce, tím rychleji dozrávají. Při stejném procesu se většina škrobu mění v cukr, což je vynikající přírodní zdroj sladké chuti. Navzdory tomu ale většina lidí hnědé banány automaticky vyhazuje, ačkoli jsou stále jedlé. Mike z Youtube kanálu Kitchen Tips Online proto nechal jednu várku na kuchyňské lince, druhou pak opodál, ale zabalenou do uzavřené nádoby. Jaký byl výsledek?

Jedny na lince, druhé v krabici

Do této uzavřené nádoby byl dán ještě balonek, který pohlcoval ethylen. To z prostoru odstraňovalo plyn uvolňovaný slupkou, takže ovoce zůstalo delší dobu čerstvé. Trvalo ovšem asi týden, než Mike (autor pokusu) zachytil velký rozdíl mezi oběma trsy banánů. Ty na lince byly totiž výrazně měkčí než ty uzavřené. A na konci 15. dne srovnání byly banány uzavřené v boxu „ještě stále trochu zelené“. Jak se ale tyto banány chovaly při otevření?

Po otevření se na nich objevily jakési modřiny a otlaky, ale byly stále naprosto poživatelné. Hnědá barva banánů pochází od pigmentu melaninu, který se nachází i v lidské kůži a vlasech. V případě banánů vzniká tento pigment ve chvíli, kdy kyslík reaguje s přírodními složkami fenoly ve slupce. Hnědé a měkké banány jsou vynikající pro pečení a další tvorbu dezertů.

trs banánů
Fotografie: Pixabay

Obalení stopky

Dalším způsobem, jak zpomalit zrání banánů v domácím prostředí, je obalit kolem stopky kousek alobalu. Tím dojde k uzavření produkce etylenu. Je přitom podstatné zabalit každou jednotlivou stopku, ne trs banánů jako celek. Funguje to jako ventil, kterým plyn uniká, alobal je pak jako uzávěr. Někdo však může chtít, aby mu banány dozrály rychleji. V takovém případě se hodí dát je do uzavřeného papírového sáčku.

Vynikající banánová výživa pro rostliny. Nevyhazujte slupky od banánů a připravte z nich přírodní hnojivo

To je taky důvod, proč jsou banány zabalené v plastu i v obchodech. Je to prevence toho, že dozrají příliš rychle. Chcete-li zrání zrychlit, plastový sáček nepoužívejte.

Zdroj: Daily Mail, Kitchen Tips Online

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]