Jak vybrat interiérové dveře

Interiérové dveře jsou součástí vybavení každé domácnosti. Mimo své praktické funkce působí mnohdy i jako dominantní interiérový prvek. Při jejich výběru je vhodné neopomenout několik parametrů. Právě o tom bude dnešní příspěvek.

Než přikročíme k vybírání vhodných dveří, musíme určit, zda jde o levé či pravé. Ovšem otevírací dveře nejdou zdaleka na dnešním trhu jediné. V poslední době se těší velkému zájmu posuvné dveře, které neomezují v prostoru, jsou tudíž výtečným řešením do malých bytů.

Interiérové dveře podle typů

Každé z dveří má své výhody, jejich volba spočívá zvlášť na velikosti prostoru, jež máme pro otevírání k dispozici. Klasické tedy otočné dveře jsou v našich domácnostech patrně nejčastějším řešením, ovšem musíme počítat s místem po jejich otevření. Naproti tomu dveře posuvné vyžadují pouze prostor podél stěny, kde budou splývat se zdí. Ideálním řešením mohou být posuvné dveře do pouzdra, ovšem zde jsou nutné stavební úpravy. Jakmile máme v tomto ohledu jasno, přejdeme k výběru vhodné výplně.

Dveřní výplň

Výběr dveřní výplně závisí na tom, kam budeme dveře umísťovat. Rozdílný vnitřní obsah má různou odolnost, a tudíž na základě umístění je vhodné dbát i na vlivy, kterým dveře vystavíme. Vybírat lze mezi dýhou, laminátem, masívem či sklem. Povrch dveří je určen hlavně tím, jakým vnějším vlivům budou dveře vystaveny. Jiné se hodí například do předsíně a jiné do koupelny či ložnice. Máme-li malé děti nebo domácí mazlíčky, je třeba zvážit i tento fakt, protože u méně odolných materiálů snadno dojde k poškození.

Od výrobce nebo od prodejce?

Nabízí se dvě možnosti, jak si pořídit nové interiérové dveře. Buď zajdete do některé z prodejen a vyberete si dveře dle vašeho gusta. Nebo se domluvíte přímo s výrobcem a necháte si udělat dveře na míru. Ne vždy v prodejně najdeme přesně to pravé ořechové právě do našeho bytu.

Fotografie publikována se svolením stockimages Photography/FreeDigitalPhotos.net