Když není místo pro kuchyni aneb využití místa pod schodištěm

Při navrhování svého domu, kde je pouze omezený prostor, je chytrou strategií využití každého prostoru, třeba i toho, který se nachází pod schodištěm. Vytvoření malé, ale plně funkční kuchyně, vyžaduje designovou vynalézavost. Přidání kuchyně do mrtvého bodu pod schodištěm, není výjimkou.

V závislosti na prostoru, může být kuchyně navržena jako lineární jednoduchá stěna skříní – se všemi důležitými spotřebiči. V případě většího prostoru, lze přidat ostrůvek nebo kuchyni řešit zcela jiným způsobem. To je velmi individuální, dle daného prostoru a možností, které nabízí. Kuchyně pod schodištěm je skvělý způsob, jak využít tento prostor. On se dá samozřejmě využít i jinak, ale pokud nemáte v domě místo na kuchyni, může vzniknout právě tam.

Vybudovat plně funkční kuchyň může být problém, pokud žijete v malém domě. Měli byste tedy využít každé volné místo, které se nabízí. Prostor pod schodištěm je naprosto ideální, ale jen málokoho napadne tento prostor tak skvěle využít.

Některé mohou vyžadovat větší rekonstrukci, ale určitě to stojí za to. Jde o praktické řešení, které může vyřešit problém. Podle možností lze vytvořit nejen maličký kuchyňský kout, ale i kuchyni s jídelnou, kuchyni s ostrůvkem, spojenou s obývacím prostorem apod.

Prostor pod schodištěm bývá buď zcela nevyužitý, případně tam vznikne knihovna, odkládací stěna, domácí kancelář, místo pro relaxaci. Jestliže však jde o malý dům a místností není nazbyt, může to být skvělé místo pro kuchyni. 

V podstatě je úplně jedno, jaký styl kuchyně si zvolíte. Měla by bezpochyby ladit s prostorem. Pokud máte jen jednu místnost v přízemí, můžete kombinovat kuchyni s úložnými prostory, jídelnou i obývacím pokojem.

Mnohdy je to i za cenu toho, že se kuchyňský kout nachází poblíž vstupních dveří. Pokud vám zbude kousíček, kde je možné odložit kabát a boty, pak není problém spojit i malou předsíňku s kuchyní. Zde je nutné si položit otázku, zda potřebujete více předsíň nebo kuchyni. Elegantní řešení, jak propojit různé prostory se vždy najde. I když to může být krapet netradiční.

Obrázky: onekindesign, homemydesign