Kuchyňská linka bez horních skřínek je horkým trendem, má však svá pravidla

Fotografie: Getty Images

Kuchyňská linka bez horních skřínek je poslední dobou horkým trendem, který si aplikuje do své kuchyně čím dál více příznivců. Na první pohled vypadá taková kuchyně vzdušně, čistě, elegantně. Je proto velkým lákadlem. Ovšem vhodná je jen tehdy, pokud máte dostatek dalšího úložného prostoru či v případě, že nemáte kuchyni plnou náčiní a pomocníků, bez kterých se neobejdete.

Kuchyně bez horních skřínek je vhodná zejména tam, kde je kuchyňská linka umístěná u okna. Denní světlo dopadající na pracovní plochu linky je největší výhodou a luxusem.

Jestliže se rozhodnete pro kuchyňskou linku bez horních skřínek, pak je vhodné maximálně využít spodní prostor. To znamená hlubší skřínky, které však budou praktické. Obsahovat by měly buď šuplíky, přídavné zásuvky, otočné systémy. Aby bylo možné využít veškerý prostor a mít přístupné i věci uložené v zadní části.

Další možností, jak získat více úložného prostoru je prodloužení současné spodní linky. Prodloužit lze na zakázku nebo si můžete poradit tím, že přikoupíte pracovní stolek na kolečkách nebo regál. Také můžete namísto horních skřínek použít závěsnou lištu, kde pověsíte nože, kořenky, některé kuchyňské náčiní, pánvičky, poklice.

Fotografie: Getty Images

Příborníky a chytré skříně

Máte-li dostatek místa v kuchyni, pak úložný prostor můžete vyřešit také přidáním kuchyňského ostrůvku, příborníku nebo chytré vestavěné skříně, spižírny.

Pokud máte otevřenou kuchyni, spojenou s obývacím prostorem nebo jídelnou, může být taková kuchyně z pohledu elegance přínosná. Ocení ji i majitelé menšího vzrůstu, kteří mají problém dosáhnout na horní police.

Tento typ kuchyní je vhodný také do minimalisticky zařízených domácností, kde už mají základy zmáknuté a umí si určit priority a neskladují zbytečnosti. Vystačí si z málem. Je to cesta, jak se zbavit veškerých zbytečností. Místo 5 různých pomocníků mnohdy stačí jeden – multifunkční.

Fotografie: Getty Images

Klady a zápory

  • Získáte více světla v kuchyni

  • Kuchyň bez objemných nástěnných skříní se zdá být mnohem vyšší a trochu širší

  • Větší čistota – horní skřínky jsou náchylné na ulpívání prachu a mastnoty, lepší údržba kuchyně

  • Kuchyně sestávající pouze ze spodní řady je mnohem levnější

  • Méně úložného místa – vyřešit úložný prostor

  • Méně pomocníků v kuchyni – kompromisy