Pryč s nudným a neuspořádaným skladováním knížek! Uložte knihy tak, aby se knihovna stala originální dekorací

Přemýšlíte, jak uspořádat knížky? Stačí pár šikovných nápadů a bude z nich přehledná výzdoba. Pokud patříte k těm, kteří navzdory čtečkám vlastní klasické tištěné knihy a není jich zrovna málo, a přibývají ještě i další, pak nějaké triky určitě uvítáte.

Velké množství knih s v průběhu let doma hromadí. Ani se člověk nenadá a zjistí, že se mu do knihovny už nevejdou. Tak knihy skladuje i v dalších policích a skřínkách v bytě. Když pak hledá nějakou konkrétní, ne a ne ji najít. Je to i váš případ? Pak si pohodlně sedněte a čtěte. Poradíme, co s tím.

Inventura knížek

Budete si muset přiznat, že máte doma spoustu knih, o kterých nemáte ani tušení. Možná jste je dostali před deseti lety, možná zdědili a některé nemají moc velkou hodnotu. Ovšem mohou to být i romantické harlekýnky či staré publikace o sportu. Pokud se z vás nechce stát sběratel, vytřiďte knihy, které jednoduše nechcete. Co s nimi? Darujte je. Dnes existují místa, kam se nechtěné knížky nosí. Druhým třeba přijdou vhod.

Přehled a organizace

Dalším krokem je zorganizovat knížky tak, abyste se v nich orientovali. Možností se nabízí vícero. Třídit je můžete podle autorů, abecedy, témat. Další volbou je také ukládání knížek podle velikosti nebo barvy přebalu. Taková knihovna pak vypadá hodně zajímavě, ale nemůže být řeč o přehledu. Čemu dáte přednost záleží jen na vás. Případně si můžete zapsat, kde jakou knihu ukládáte – vytvořit si takový přehled.

Jak knihy do polic skládat

Knížky lze skládat vertikálně nebo horizontálně. Nicméně lze kombinovat oba způsoby, takto uložené knížky na střídačku, vypadají pak zajímavěji. Knih uložených na výšku se do polic vejde více, ale hromádky vypadají zase zajímavě. Máte-li knihovnu skutečně velkou, můžete zkusit kombinaci obojího. Pokud se vám všechny knihy na jedno místo nevejdou, umístěte je i jinam.

Knihy se mohou stát i zajímavou dekorací, když je budete na poličky ukládat tak, aby byl vidět název knihy a přebal. Některé knihy tak nahradí obrazy. Jen nebudou viset na zdi, ale budou vystaveny na policích.

Dekorativně působí také knihy, kterým vyrobíte vlastní přebaly. Mohou být různě barevně sladěné s interiérem, ale zajímavě vypadají i obyčejné noviny nebo papír s notami.

Skvěle vypadají i neviditelné zarážky/poličky na knihy, kdy to vypadá, že máte na stěně v komíncích uložené knihy, ale nejde vidět polička.

Další dekorace a zvláštnosti

Vyhrát si můžete i s dalšími zvláštnostmi a dekoracemi, jako je například umístění zajímavé tapety do pozadí: tajné dveře, velká knihovna, cihlová zeď. Mezi knížky můžete umístit i dekorace, jako je těžítko, fotorámeček, lucernička, kytka, vázička anebo přímo dekorativní zarážky mezi knihy. Z obyčejné knihovny se tak stane přehledný a dekorativní prvek domácnosti.

Obrázky: containerstore, inkawall, shutterfly