Jakmile vytáhnete ze všech záhonků poslední kousky úrody, bude čas půdu zrýt a připravit ji na novou sezónu. Nezapomeňte pak půdu pořádně pohnojit a posypat mulčovací směsí. Díky tomu si tak zajistíte bohatou úrodu i napřesrok.
Během měsíce září a října zmizí ze záhonků většina poslední zeleniny. Záhonky budou úžasně vonět těžkou zemitou podzimní vůní. Podzim je správný čas, kdy dodat půdě pořádnou dávku živin, aby i příští úroda byla stejně tak bohatá, jako ta letošní. K tomuto účelu vám poslouží kompost, shrabané listí, posečená tráva. Použít organický materiál je sice pracnější, než rozhození granulí, ale přináší hodně užitku.
Vyplejte
Ze všeho nejdříve vytrhejte plevel, který roste i na podzim. Snažte se jej vytrhat i s kořínky. Drobné zbytky rostlin a spadané listí bez problému zaryjte do půdy. Zeminu načechrejte hráběmi či vidlemi, takto se bude plevel lépe vytahovat. Jakmile budete mít vypleto, můžete se pustit do mulčování. Typ podzimní úpravy záhonků vyberte podle toho, co budete chtít napřesrok vysazovat.
Mulč a kompost
Na záhonky, kde budete umisťovat napřesrok na živiny méně náročnou zeleninu, přidejte kompost nebo mulčovací vrstvu. K takové zelenině patří například červená řepa, pórek, ředkve, salát, mangold, pastinák nebo cibule. Mulč ochrání půdu před silným větrem, deštěm a dodá půdě i živiny (v závislosti, jaký typ mulče použijete). Na mulčování se výtečně hodí posečená tráva, spadané listí (mimo ořešáku – listí z ořechu půdě nesvědčí), jehličí, šišky. Mulče stačí menší vrstva cca dva centimetry. Máte-li mulče větší množství, můžete jej smíchat s půdou, která tak získá více fosforu, draslíku a dusíku. Hnůj nevyžadují ani česnek, hrách, cibule, fazole.
Pro náročnou zeleninu hnůj
Do míst, kde budete pěstovat zeleninu náročnější na živiny, rozmístěte koňský nebo kravský hnůj. Ten se přes zimu rozloží a zásobí půdu pořádnou dávkou živin. Hnojenou půdu uvítají okurky, zelí, kedlubny, květák, kapusta, rajčata, celer či mrkev. Ovšem hnojte s mírou. Přehnojení má stejný efekt, jako když nehnojíte vůbec, rostlinám se dařit nebude. Všeobecně se doporučuje použít dvě kila hnoje na metr čtvereční.
Obrázky: botaniclawn, dirtcheap