Nejpoužívanější barvy v interiéru – modrá, žlutá, zlatá a bílá jsou v kurzu

Při zařizování svého domova se většina lidí zajímá více o barevnost než styl či design nábytku. Jsou skutečně barvy tak důležité pro vytvoření harmonického prostředí?

Zatímco někdo od interiérových designérů očekává hlavně barevné sladění z  obav nevhodných kombinací, další jsou toho názoru, že barevnost je otázkou vlastního vkusu. Pravda bývá uprostřed. To, co vám jiný navrhne, nemusí korespondovat s vaší představou. Mnohé barvy skutečně ovlivňují lidskou psychiku a na každého mohou působit jinak. Nicméně mají velký vliv i na prostor. Ten dokážou zahřát, zmenšit, zvětšit, zúžit. Proto je dobré respektovat vždy oba aspekty. Pocit i fakt, co daná barva udělá s interiérem.

Modrá v interiéru

Modrá barva navozuje soulad, klid a uspokojení. Snad i proto, že je to barva průzračného nebe a vody. Modrá momentálně střídá fialovou stálici a stává se velmi atraktivní. Navíc je možné kombinovat ji s dalšími oblíbenými barvami, jako je bílá, krémová nebo šedá. Výtečně ladí také s kovem, sklem, kamenem či dřevem. Je nutné mít však na paměti, že modrá je barva studená, proto je vhodné zacházet s ní obezřetně. Hodně modré barvy v kombinaci s dalšími studenými odstíny i prvky může odosobnit celý prostor. Taková místnost pak působí odměřeně, nepřátelsky a chladně.

Žlutá v interiéru

Milujete žlutou barvu, ale obáváte se nastěhovat ji k sobě domů? Pak se toho nebojte. Žlutá a její pestrá paleta odstínů působí v interiéru teple, klidně, rozjasní, povzbudí a vnese pozitivní náladu. Dokáže zvednout teplotu v místnosti. Žlutou barvou určitě nic nezkazíte. Dobře se kombinuje i s dalšími barvami. Spíš než žluté zdi se však zaměřte na doplňky. Čalounění, koberečky, závěsy a jiné bytové textilie.

Zlatá v interiéru

Vedle žluté je další oblíbenou barvou zlatá. Zlaté akcenty navodí slavnostní atmosféru a budete mít po celý rok Vánoce. Zlaté to v interiéru velmi sluší, proto je také hodně žádaná. Je známkou elegance a luxusu, přesto vás nemusí takové vybavení vyjít draho. Stačí totiž pouze pár zlatých prvků. V opačném případě (přeženete-li to s množstvím zlaté) bude působit lacině/nevkusně.

Bílá v interiéru

Bílá patří patrně k nejuniverzálnějším a nejpoužívanějším barvám. Někomu bílá leze krkem, protože je to v poslední době takový boom – malovat vše na bílo. Stěny i nábytek. Pak jsou tací, kteří na bílou nedají dopustit a právem. S bílou se velmi dobře pracuje a pojmout ji můžete jakkoliv. Bílá působí svěže, čistě a interiéru dodá lehkost. Je okázalá, luxusní, elegantní. Mějte však na paměti, že je také velmi náročná na údržbu. Ve světlém interiéru jde ihned vidět nepořádek.

Obrázky: housebeautiful.com