Společenství vlastníků jednotek získala novou pravomoc, díky které si s dlužníky mohou poradit po svém

panelák
Fotografie: Pixabay

Společenství vlastníků bylo vůči dlužníkům dlouhou dobu bezmocné. Teď ale dostalo do ruky zbraň, a to přímo od Nejvyššího soudu.

Neplatičům tuhne úsměv ve tváři, zatímco správci a slušní, platící obyvatelé bytových domů si konečně mohou oddechnout. Doposud totiž bylo SVJ na nepolepšitelné dlužníky krátké, od letošního roku mohou takovému bydlícímu vypnout třeba teplo nebo teplou vodu. Páku na debitory posvětil letos totiž samotný soudní systém. Netýká se to však nájemníků.

My jsme vlastníci

SVJ neboli společenství vlastníků jednotek pojmenovává právnickou osobu podobnou spolku, která spravuje majetek. Ten bývá obvykle rozdělen na určité jednotky, typicky třeba byty. Pro představu fungování takového společenství vlastníků groteskně vykreslil například český film Vlastníci. SVJ má ve své působnosti především věci, jako jsou opravy společných částí domu, schvalování služeb a rozpočtu, ale mohou třeba řešit i spory mezi sousedy, jak jsme sdělovali na BydlímeÚtulně.

Je samozřejmé, že ne vždy dojde ke shodě. Rovněž ne všichni členové fungují řádně a hradí vše, co by měli. Podle informací portálu Novinky Svaz českých a moravských bytových družstev vypočítal dluh neplatičů, jež jsou zároveň členové tohoto svazu, na 170 milionů korun. Celková částka je tedy určitě vyšší. Průměrná výše dluhů se přitom pohybuje kolem desítek tisíc korun.

Starý kotel je minulostí, výměnu nařizuje zákon

Majitelé nevyhovujících kotlů v Česku zuří. Za používání těchto modelů bude brzy hrozit vysoká pokuta

SVJ došla trpělivost

V jistém bytovém domě v Mostě došla SVJ s jedním z neplatičů trpělivost a následně ho odpojilo od služeb. Tento postup po projednání případu posvětil i Nejvyšší soud, a to konkrétně rozsudkem číslo 26 Cdo 3535/2022 z února 2024, který je dostupný na ZákonyProLidi. Stanovil ale určitá pravidla:

Panelák
Fotografie: Pixabay
  • Stanovená lhůta zpoždění s úhradou služeb, případně další pravidla s tím související, musí být pro všechny vlastníky stejná.
  • Odpojit lze jen ty služby, které neplatič nehradí. Zároveň v rámci hygieny není možné odpojit i studenou vodu.
  • Sankce vůči dlužníkovi nesmí omezovat ostatní obyvatele domu.
  • Pronajímatel nemůže odpojit neplatícího nájemce od služeb. Podle portálu e15 má pronajímatel na nájemce páku v podobě výpovědi z bytu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*