Originálně řešená koupelna s kapesními rozměry – i malá paneláková koupelna má šanci

Patrně každý by uvítal velkou koupelnu. Bohužel často bývá paneláková koupelna docela tvrdý oříšek, kdy si musí člověk vystačit s doslova „kapesními rozměry“ koupelny. To však není důvod ke smutku, protože vám určitě vaše bydlení přináší jiné bonusy, a pak i malá koupelna může být plně funkční, originální a dech beroucí.

Sanitární vybavení

Paneláková koupelna mívá příliš často neprakticky umístěné sanitární vybavení. Tedy toaletu, umývadlo i vanu. Základem je nejen vhodná volba obkladů, dlažby, ale i správné rozmístění a především pak vhodný výběr sanitárního vybavení. V případě malé koupelny jde tak trochu o čarování.

Jestliže trváte na vaně, pak podle umístění odpadů je dobré vybrat takovou, která nebude překážet. Může jít o vanu rohovou, ale menších rozměrů, sedací, úzkou. Jestliže chcete opravdu originální koupelnu, můžete si pořídit malou sedací vanu na nožkách. Nebude překážet jako ta velká a bude to skutečně originální prvek, který splní to, co od něj očekáváte. Vždy záleží také na tom, kdo všechno bude koupelnu užívat.

Vana nebo sprchový kout?

V případě, že se dokážete vany zříci, ušetříte dost místa. Důvodem výměny sanitárního vybavení není pouze elegance a originální vzhled, ale především vyměnit větší za menší a praktičtější. Proto je vhodné určit si před rekonstrukcí koupelny priority. Co vše od ní očekáváte, zda se tam musí vejít i pračka apod. Vzdát se vany na nožičkách a dát přednost sprchovému koutu neznamená vzdát se nějakého originálního prvku.

Místo vany můžete do koupelny umístit originální malé umývadlo zasazené třeba do kovaného stojanu/držáku. Nápadů na originální prvky existuje nespočet. Do malé koupelny se stejně ani více než jeden zajímavý prvek nehodí. Působila by stísněně a úkolem je, aby i tak malý prostůrek ožil.

Kam s pračkou?

Jestliže je to jen trochu možné a technické řešení to umožňuje, vyhraďte pračce prostor raději v kuchyni, chodbě či komoře. Není-li zbytí, vybírejte mezi slim modely s vrchním plněním.

Světlé barvy, zrcadlo a dostatek světla

Dalším důležitým prvkem jsou světlé barvy, které opticky rozšiřují prostor. Zvětšit jej pomůže i vhodně umístěné zrcadlo větších rozměrů. Nezapomínejte i na dostačující a kvalitní osvětlení.

Paneláková koupelna a nábytek

Pokud to bude možné, nedávejte zbytečně mnoho koupelnového nábytku do malé koupelny. Ideálně jen pár poliček, které budou sloužit pouze na pár věcí. Přecpané police působí chaoticky a v tak malém místě to hned vytvoří nesoulad a nepořádný dojem. Když už budete nábytek umisťovat, počítejte s tím, že je potřeba se k němu bez problémů ohnout. Posuvná dvířka a otevřené regály jsou praktičtějším řešením.

Obrázek: pixabay.com