Díky PLU nálepkám na ovoci a zelenině lze zjistit užitečné informace. Odhalí i původ a způsob pěstování

Fotografie: Marek Ślusarczyk / Creative Commons / Attribution 3.0

PLU nálepky slouží k identifikace ovoce a zeleniny. Jednak je to určitý pokladní kód, jednak se z nich dovíte další zajímavé informace.

Rádi byste se dověděli, co všechno s oblíbeným ovocem ještě dalšího sníte? No, pokud nakupuje tento sortiment ve specializovaných prodejnách, které jsou označené jako BIO nebo EKO, mohli byste být relativně klidní, že se do vašich oblíbených produktů nedostaly žádné chemikálie. Jenže vy, co nakupujete v supermarketech, už takovou jistotu nemáte. I tady ale můžete rozlišovat například mezi organicky produkovaným ovocem/zeleninou a konvenčně pěstovaným.

Význam kódu na PLU nálepkách

PLU nálepky neboli tzv. Price Look-Up kódy vznikly v roce 1990 a usnadňují identifikaci produktů. Kódy schvaluje Mezinárodní federace pro standardy v oblasti produktů (IFPS). Na těchto štítcích bývají často označeny třeba odrůdy pro snazší rozlišení, a také jsou zde určité kódy. Není úplně nutné je znát, protože většinu důležitých informací se dočtete na štítku, který bude např. na přepravce.

Každopádně pokud jsou nálepky označeny čtyřmístným kódem, který začíná číslem 3 nebo 4, jde o produkty pěstované konvenčně (neorganicky). Pětičíslicový kód začínající devítkou pak označuje organicky pěstované produkty. Někdy kolují internetem mýty, že číslo 8 na začátku označuje geneticky modifikované potraviny, ale toto označení nebylo zavedeno.

vodní meloun

Díky tomuto triku si snadno z obchodu odnesete ten nejsladší meloun. Stačí se podívat na tyto znaky

Jak uvádí Bezpečnost potravin, ovoce i zelenina musí být řádně označena. Toto označení musí zahrnovat zákonný název, zemi původu, třídu jakosti, případně odrůdu. A je zde i číselný kód identifikující danou potravinu, který je nutný pro její zpětné dosledování. Pokud jde o označení geneticky modifikovaných potravin, to je dáno zákonem, na viditelném místě musí být uvedeno: „geneticky modifikovaný organismus“ nebo „tento výrobek obsahuje geneticky modifikovaný organismus“.

Neškodí ovoci a zelenině samotné nálepky?

I když jsou menší štítky nalepeny přímo na slupce ovoce, nepředstavují žádné zdravotní riziko. PLU nálepky jsou obvykle vyrobeny z papíru, takže nejsou ani závadné, ale ani vyloženě jedlé. Lepidlo musí být z materiálu schváleného pro kontakt s potravinami. V každém případě je vhodné, když je před konzumací odstraníte a vyhodíte. Pozor, nebývají biologicky rozložitelné, takže nepatří do kompostu, vysvětluje GreenerPrint. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také sepsali, že vypěstovat citrusy si dokážete i sami doma.

Zdroje: IFPS, GreenerPrint, Bezpečnost potravin, Bezpečnost potravin – GMO

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*