Zařizování útulné, moderní koupelny může být zábava

Koupelna není pouze místo k vykonávání hygieny, skladování a praní špinavého prádla. Koupelna je místem, kde můžeme odpočívat, relaxovat a určitě je vhodné, cítit se v ní skvěle. Dnes se na koupelnový design kladou poměrně vysoké nároky. Hezkou koupelnu můžete mít i bez velké investice.

Světlé barvy

Barvy ovlivňují vnímání a lidské pocity. Pokud nemáte v koupelně okno, kudy by proudilo dostatek denního světla, pak zvolte světlé barvy. Tmavé barvy pocitově zmenšují a koupelna většinou nebývá velká místnost. Abyste se v ní necítili stísněně, je lépe vybrat světlejší barvy. Podlaha by měla být středního odstínu, například dřevo – imitace dřeva. Obklady pak bílé, krémové, pastelové. Zkrátka jemné a světlé barvy.

Velké kachličky

Bylo by chybou myslet si, že do malé koupelny budou lepší malé kachličky. Rozměrnější kachličky a dlaždice místnost více sjednotí a opticky zvětší. Koupelna pak působí více elegantně a čistě. Nehledě na menší množství spárování a mezírek k úklidu. Použití minimálních spár výrazně zjednodušuje údržbu obkladů ve spojení s plísněmi a jinými nečistotami. Pokud budete chtít v koupelně dlažbu, upusťte od bílého spárování, kterému je čase nemožné vrátit původní barvu. Lepším řešením je spárování v béžových, šedých či hnědých tónech.

Drobné detaily

I pár jednoduchých změn dokáže udělat s koupelnou zázraky. Zkuste dřevěné organizéry, košíky, které udrží v koupelně pořádek. Vhodné je i použití jutových koberečků, bambusových doplňků. Světlá barva a přírodní materiály vezmou za své. Skvělým pomocníkem jsou i pokojové rostliny, které vytvoří nanejvýš útulnou atmosféru. Nemáte-li na ně místo, zkuste závěsné systémy.

Požádejte o pomoc

Není žádná ostuda požádat při zařizování koupelny či jiné místnosti o pomoc i odborníka. Ne každý má vlohy pro zařizování a navrhování interiérů s využitím každého centimetru místa. Pokud se vám nechce utrácet za odbornou pomoc, hledejte inspiraci na internetu, v časopisech nebo pomocí chytrých aplikací.

Mnohdy stačí k úžasné změně opravdu málo. Změna barvy, odstínu spárování, přírodní doplňky/dekorace, zajímavý stojánek na kartáček na zuby, květiny, nové ručníky či kobereček a koupelna získá jiný břink.

Fotografie: architecturaldigest