Renovace pracovního stolu nemusí být složitá ani finančně nákladná

Pracovní stůl je určen k častému používání, proto se na něm brzy objeví odřené plochy, škrábance a oprýskaná místa. To, že má pracovní stůl vady na kráse, neznamená, že by dál nemohl sloužit svým účelům.

Dočasně lze tyto vady maskovat ubrusem či podložkou, ale dřív či později bude lepším řešením renovace. Pokud jde o drahý dřevěný stůl (starožitný) je asi lépe, když se renovace ujme odborník nebo někdo, kdo umí se dřevem pracovat a opravovat starožitný nábytek. Jde-li však o běžný stůl, kde není co pokazit, lze se do jeho zkrášlení pustit svépomocí.

Papírová tapeta

Nejsnadnější způsob je asi vylepšit vzhled stolu pomocí papírové tapety. Tapetu lze použít na celý stůl, případně pouze na horní desku, pokud je zbytek stolu v dobrém stavu a nemá na sobě vady na kráse. Papírovou tapetu je možné ve finále přelakovat (vhodným lakem), aby se dal stůl utírat a lépe udržovat.

Samolepící fólie

Další možností, jak stůl udělat pěknějším je použití samolepící fólie. Nalepování fólie jde hůř než papírová tapeta, ale zase to má své výhody. Pouze nalepíte a máte hotovo. Už nic nemusíte lakovat. Výhodou obou variant je jednoduchost, rychlost, nízké finanční náklady a možnost kdykoliv změnit barvu či dekor tapety.

Barva a štětce

Další možností je použít barvu. Velmi oblíbené jsou pro tyto účely DIY barvy – mají pastelové „vintage“ odstíny a vyhrát si můžete i s patinou, kdy stolu propůjčíte oprýskaný vzhled. Hodí se tam, kde bude i zbytek vybavení ve stylu vintage.

Nabarvit ho však můžete, jakou barvou chcete tak, aby se hodil do stávajícího zařízení. Moderní nebo retro. Jak je libo. Použít lze i více barev, případně stůl ozdobit technikou decoupage. Fantazii a kreativitě se meze nekladou.

Kompletní výměna horní desky

Stůl lze opravit také tak, že vyměníte pouze horní desku, která vykazuje silné stránky opotřebení. Tady je výhodou, že si můžete vybrat barvu i materiál. Spodní část stolu může být například v bílém provedení a horní deska ve dřevě. Doladit můžete pracovní kout i zbudováním poliček ze stejného materiálu, jako bude horní deska stolu – tj. dřevěné police.

Obrázek: mariaalcocer.com, justthewoods.com