Manželský pár se zabydlel ve starém kostele. Interiér v duchovním hávu zachoval původní atmosféru

Fotografie: Depositphotos

Manželský pár zachránit před zbouráním starý odsvěcený kostel v Anglii. Šetrným způsobem si ho přestavěl na moderní bydlení.

Mnoho historických budov včetně těch duchovních prošlo v moderní době, kdy již jejich původního účelu nebylo potřeba, vývojem. Z některých se staly školy, z jiných domovy pro seniory. A z jistého anglického kostela se stal domov pro manželský pár.

Opuštěný a chátrající kostel

Na severovýchodním pobřeží Anglie se nachází oblast Kyloe. Tento zasunutý cíp země by nebyl příliš zajímavý, kdyby zde nestála historická budova kostela, kterou si její vlastníci přebudovali na soukromé bydlení. Možná netradiční způsob, jak zachránit historickou budovu, na druhou stranu jinak by kostel z konce 18. století pravděpodobně skončil jako hromada suti.

Kostel, jmenovitě zasvěcený svatému Mikulášovi, byl postaven v roce 1790. Nicméně i přes dlouhou historii kostel skončil odsvěcený a bez odpovídající péče. Nahlodaný zubem času si ho vyhlédli manželé, kteří se rozhodli dát místu druhou šanci. Respektive rozhodli se kostel přebudovat na soukromé obytné prostory určené k bydlení, tedy na úkor toho, že interiér již nebude přístupný veřejně.

Netradiční bydlení v duchovním hávu

Vzhledem ke stavu kostela bylo nutné nejdříve vyřešit opravy. Rekonstrukcí tak prošla nejen střecha a to, co stihla napáchat zatékající voda, ale například i rozvody. Jinak ale byla budova v až překvapivě dobré kondici. Zachovala se i nádherná vitrážová okna. Interiér z tohoto temného období rovněž vyšel v zachovalém stavu, zde už ale bylo kvůli změně účelu užívání potřeba zasáhnout víc, aby odpovídal potřebám majitelů.

Příběh o kostelním domově: Pár se vydal za splněním snu plného nostalgie a moderního života zároveň

Chrámovou loď, kde se dříve shromažďovali věřící, manželé přebudovali na velký obývací prostor. Na ten ještě navazuje (před bývalým kněžištěm) prostorná jídelna, v níž se pohodlně nají i 16 osob. Za ní už se rozkládá „ložnice“. Manželská postel stojí namísto původního oltáře. Rovněž boční lodě posloužily jako zázemí pro novou domácnost. Jedna pro kuchyni s nadstandardní výbavou, a dokonce dvěma sporáky, druhá potom jako koupelna se samostatně stojící vanou.

Zdroj: Positive Vibration

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]