Stát chystá zavést nová opatření, která ovlivní všechny budoucí novostavby. Mnozí se jim chtějí vyhnout

Fotografie: Depositphotos

Novostavby ze dřeva – to je plán ministerstev zemědělství, životního prostředí, průmyslu a obchodu. Nový strategický dokument byl nazván Surovinová politika pro dřevo.

Tento dokument má být návodem, jak vytvořit pravidla pro účelnější využívání této suroviny. Nové rodinné a bytové domy by měly být převážně dřevostavbami. V dokumentu je také doporučeno, aby dřevo začaly obce i stát využívat více v rámci veřejných zakázek, a to kvůli příznivému vlivu na životní prostředí. Ze dřeva se totiž dnes staví pouze rodinné domy.

Čtvrtina nových staveb má být ze dřeva

Více dřeva, méně betonu. Surovinová politika pro dřevo podpoří tuzemské zpracování dřeva, více se bude využívat i ve stavebnictví. Stát míní podpořit dřevozpracovatelské závody i v tom, aby se tato udržitelná, ekologická a v podstatě vzácná surovina zpracovávala hlavně v naší zemi a nevyvážela se do zahraničí. Zvýší se tak hodnota celého odvětví, posílí se domácí ekonomika a sníží uhlíková stopa, píše se v tiskové zprávě na webu MŽP.

Zde také ministr zemědělství Marek Výborný říká: „…dřevo je pro stát strategická komodita. Je trvale udržitelné a chceme jeho využití více podporovat. Víme, že v dlouhodobém horizontu bude mít Česká republika dřeva podobné množství jako doposud, změnit se ale musí jeho využití.“

Stát představil novinku, která změní životy rodinám s nízkými příjmy. Tato dotace může pomoci zcela každému

Dřevostavby či stavby v kombinaci dřeva s dalšími materiály představují velký potenciál v úsporách energie. Stejně tak přispějí ke snížení emisí oxidu uhličitého. Další výhodou je fakt, že stavby ze dřeva jsou realizovány mnohonásobně rychleji než zděné a betonové ekvivalenty. Jejich výstavba je zhruba 4krát méně energeticky náročná oproti výstavbě zděných a jiných domů, uvádí se v koncepci, která právě prochází připomínkovým řízením – sděluje web Novinky.

Klimaticky neutrální domy

I když podíl zděných domů v ČR v posledních letech poněkud klesl, tak podle údajů ČSÚ z roku 2022 mělo dřevěnou nosnou konstrukci pouhých 14 % budov, které byly určeny k bydlení. Zmíněná ministerstva chtějí, aby podíl dřevostaveb vzrostl na 25 procent, a to do roku 2035. A jen pro srovnání: v Rakousku vzniká jako dřevostavba zhruba třetina budov, ve Švédsku pak 90 %. Do roku 2050 mají být podle nařízení EU všechny domy v unii klimaticky neutrální – dřevostavby by k tomu měly významně přispět.

Dotace a daňová zvýhodnění na dřevostavby

K větší výstavbě domů ze dřeva mají přispět finanční pobídky. Jejich systém by měl zahrnovat možnost dotací, slevu na dani z nemovitosti a nižší sazbu DPH. V současnosti nabízí stát třeba i dotace na fotovoltaiku k ohřevu vody pro seniory; o tom jsme na BydlímeÚtulně psali nedávno.

Novostavby ze dřeva jsou budoucností stavebnictví
Fotografie: Pixabay

Novostavby ze dřeva by měla podpořit i nová pravidla pro výškové stavby. Dříve byla povolena výška pouze 12 metrů, nově bude možné stavět dřevěné budovy až do výšky 22,5 metru, což odpovídá 6- až 8patrovým domům. To by mělo vyvolat vyšší zájem developerů o dřevostavby. A předpokládá se, že díky šetrnosti dřevostaveb k životnímu prostředí bude snazší získat hypoteční úvěry. Bankovní domy totiž při jejich schvalování k ekologickým kritériím přihlížejí.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*