Tento přírodní trik je nejúčinnější prevencí proti octomilkám, za kterou neutratíte ani korunu

Fotografie: Depositphotos

Octomilky přímo pro člověka nebezpečné nejsou, neboť nekoušou ani nesají krev. Přenášejí však choroboplodné zárodky a rychle zamořují prostor.

Jakmile nastane čas vyšších zásob a konzumace ovoce, ruku v ruce s ním se začnou objevovat ovocné mušky. Jako by se mávlo kouzelným proutkem, najednou jsou v bytě. Tyto octomilky jsou drobný hmyz, který se objevuje zejména v kuchyni, kde je dostatek potravy. Nejvíce je láká fermentující ovoce a zelenina, ale vezmou za vděk i masem. Tam všude jsou ideální podmínky pro kladení jejich vajíček. Vajíčka ovocných mušek se rychle líhnou a larvy se živí mikroorganismy na povrchu fermentujícího materiálu, píše DomekIOgrodek.

Prevence je základ

Dospělé mušky mají sice velmi krátký životní cyklus, ale o to rychleji se množí. A to vede k jejich značnému šíření. Proto je proti octomilkám zapotřebí činit mnohá preventivní opatření. V kuchyni byste měli udržovat čistotu, odpadky pravidelně odnášet z bytu, nenechávat nikde nejen zbytky ovoce, ale ani limonády či ovocné šťávy, ovoce a zeleninu skladovat v lednici nebo v uzavřených nádobách. Pokud se i tak ovocné mušky objeví, existují různé metody, jak se těchto nezvaných hostů zbavit.

Přírodní prostředky a pasti na octomilky

Octomilka obecná (Drosophila melanogaster) je také známá jako zakrslá ovocná muška. Velikost těchto mušek je nanejvýš tři milimetry, ale nepříjemné dokáží být hodně. V domácnostech hledají potravu a jsou přitahovány odérem fermentačních procesů. A proto je proti octomilkám nejvhodnější takový přípravek, který jim nevoní, ale naopak zapáchá. A takto na ně působí některé bylinky, zejména bazalka a máta peprná. Jestliže tyto rostliny na kuchyňském okně nepěstujete, stačí, když čas od času použijete esenciální olej s uvedenými vůněmi. Anebo vonné svíčky s podobným aromatem.

Díky této lidové fintě vyženete ze zahrady mravence a s nimi i škodlivé mšice. Vše potřebné máte doma

A kdyby to nepomohlo, nalákejte mušky do ovocných pachových pastí, jak radí na webu ČeskáZahrádka. Připravte sklenici s ovocným džusem, s octovou vodou, trochou vína nebo s pár kuličkami hroznů. Octomilky se k tomuto místu budou slétat, a vám se je tak podaří udržet na jednom místě. Vhodná je k tomuto účelu zavařovací sklenice třeba od okurek nebo od marmelády. Když tam bude mušek hodně, jednoduše našroubujete víčko. A bude na čas pokoj.

Takto byste mušky jen přilákali, načaté ovoce dejte radši do ledničky
Fotografie: Pixabay

Druhá past je podobná, jen místo sklenice použijete misku. Voňavá návnada bude stejná jako v prvním případě – zbytky ovoce nebo sladkého ovocného nápoje. Pak přes misku natáhněte potravinářskou fólii, kterou jste proděravěli jehlou, případně párátkem. Mušky vniknou dovnitř, ale vyletět nedokáží. A kdybyste fólii neměli, tak do ovocné návnady přilijte trochu tekutého mýdla nebo jaru na nádobí. Mušky se do misky dostanou, zpátky nikoliv. A jakou přírodní past připravit na dotěrné komáry, jsme pro vás na BydlímeÚtulně publikovali rovněž.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*