Uklízí za vás doma robot? Robotické vysavače s jejich plusy a mínusy

Zbožňujete vůni čistého bytu, koberce bez chlupů, vlasů a prachu? Jenže každodenní luxování není zrovna vaše hobby? Nezoufejte. Zkusit můžete pomocníka – robotický vysavač. Než se však vydáte na nákupy, přečtěte si o jeho plusech i mínusech a čeho se při nákupu vyvarovat.

Robotické vysavače jsou na českém trhu již nějaký ten pátek a rozhodně nejde o žádnou novinku. Mají své příznivce, ale i odpůrce.

Co lidem na robotických vysavačích vadí?

Že nemají vysoký sací výkon a mohou se zamotat do kabelů, sjet ze schodů, namotat vysoký chlup koberce, nedostanou se všude. Moc dlouho nevydrží a musí se často čistit. Mohou dokonce shodit vázu nebo převrátit misku s vodou domácího mazlíčka.

Nicméně existují i zastánci těchto pomocníků a apelují tím, že robotický vysavač dokáže ušetřit spoustu času a naopak dostane se tam, kde běžná hadice vysavače ne.

A co cena?

Teď si dejte ruku na srdce a upřímně se zamyslete. Opravdu čekáte, že efektivní, chytrý, kvalitní robotický vysavač bude stát pár korun (řekněme 2 tisíce)? Samozřejmě, že NE. Tudíž rozdíl spokojenost/nespokojenost tkví nejen ve značce, ale i ceně výrobku/ jeho schopnostech.

Dnes už existují robotické vysavače, které mají senzory proti pádu ze schodů, kabely ani chlupy nenamotávají, sami dojedou do dobíjecí stanice. Takže pravdu mají vlastně obě strany. Levnější pomocníci nemají vysoký výkon, nenahradí běžný lux a nakonec tyto vysavače nejsou proto ani stavěné.

Kdy se robotický vysavač vyplatí?

Máte-li doma malé děti, které pobíhají s pečivem v ruce a trousí drobky. A také pokud máte domácí mazlíčky. Úkolem tohoto pomocníka není oddřít celý velký úklid, ale udržovat na podlaze čisto. Pokud máte tedy doma psa či kočku, může být velkým pomocníkem v udržování základního pořádku. Nemusíte tak vytahovat běžný lux 3 x v týdnu, ale postačí jednou.

Jaké má výhody?

Mimo jeho slabých stránek má i své silné, ačkoliv je de facto mrňavý. Řada těchto vysavačů nabízí antibakteriální čištění, desinfekci vysávaného povrchu nebo čištění UV-C lampou.

Na závěr

Je nutné počítat s tím, že vlastnit robotický vysavač neznamená, že už nikdy nevezmete běžný lux do svých rukou. Je potřeba se na něj dívat pouze jako na pomocníka, který vám ušetří čas tím, že oddálí nutnost luxovat běžným vysavačem. Jestliže o něm přemýšlíte, ale nejste si úplně jistí, zkuste si ho vypůjčit třeba od známých a sami posoudíte, zda je pro vás vhodný či nikoliv.

Obrázek: ffx.co.uk