Ušetřit v domácnosti za vodu rozhodně nemusí být nesplnitelný cíl

Pokud bydlíte v rodinném domě, pak je možné vodu šetřit tím způsobem, že budete používat nádrže na dešťovou vodu, kterou lze v domácnosti využít na praní, splachování, úklid, zalévaní rostlin. Jestliže však bydlíte v panelákovém bytě, vaše možnosti jsou víc omezené, přesto lze ušetřit nemalé množství financí ročně. Jak?

Nedostatek vody není zdaleka problémem pouze subsaharské Afriky. I když ta je nejčastěji považována za místo, kde je tento problém nejrozšířenější. I v ČR se začíná bojovat s nedostatkem vody. Zákazy zalévání zahrad pitnou vodou a napouštění bazénů jsou už docela běžné. Tipy, jak v domácnostech šetřit vodu, by se měly brát vážně.

Tlačítko na toaletě

Velké množství vody spotřebujeme díky splachování toalety. Pokud tedy nebydlíte v rodinném domě a odpadá možnost využívat pro tyto účely zachycenou dešťovou vodu, vsaďte na chytrá tlačítka, díky kterým lze vodu šetřit a při splachování neproteče takové množství. Existuje tzv. zastavovací tlačítko, kdy spotřebujete na spláchnutí po malé potřebě, jen tři litry vody. Ročně tak lze ušetřit až 10 tisíc litrů pitné vody na osobu.

Pisoár pro muže

V domácnostech, kde žijí muži (i malí synové) se vyplatí pořídit pisoár. Oproti klozetům mají minimální spotřebu vody – 1 litr na spláchnutí, zatímco klozet 6 litrů na spláchnutí.

Mytí rukou a zubů

Myjete si ruce či zuby tím stylem, že vám po celou dobu teče voda? Pak děláte velkou chybu a spotřebováváte velké množství vody – naprosto zbytečně. Dnes jsou páčkové baterie součástí každé moderní domácnosti. Vodu tedy pusťte, namočte si ruce, vodu zastavte, naberte mýdlo, napěňte a promněte si ruce a vodu opět pusťte a ruce si opláchněte. Totéž platí při mytí zubů či při holení. Nenechte téct vodu zbytečně.

Sprcha místo vany

Někdo se rád sprchuje, jiný se rád koupe. Sprchování je i zdravější. Určitě však po vás nechceme, abyste se koupání zcela vzdali. Ale můžete si naplánovat třeba jedno nebo dvě koupání v týdnu a jinak se sprchovat stylem popsaným výše. Namočit tělo, namydlit a opláchnout.

Mytí nádobí v myčce

Když srovnáte mytí nádobí ručně a mytí nádobí v myčce, dojdete k velmi podstatným úsporám. Dnešní moderní myčky s úsporným programem si vystačí dokonce pouze s pětinou vody ve srovnání s mytím pod tekoucí vodou. Kvalitní myčky nádobí už sice dokáží přizpůsobit spotřebu vody množství znečištěného nádobí, přesto je však lepší pouštět spotřebič zcela zaplněný špinavým nádobím.

Na závěr: pozor na protékání záchodu a kapající kohoutky. Zkontrolujte těsnění a stav baterií. Na zalévání pokojových kytek používejte dešťovou vodu. Stačí dát nádobu na balkón nebo venkovní parapet a odchytávat dešťovou vodu.

Obrázky: pixabay