Odvážná žena se zabydlela na veřejných záchodech. Přestavěla je na krásný byt s ložnicí

Fotografie: op47 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

I prostory veřejných záchodků mohou skrývat nevyužitý potenciál. Klidně z nich mohou být byty, kavárna, nebo dokonce školka.

Téměř každé větší město disponuje veřejnými toaletami. Vykachlíkovaná místnost páchnoucí močí obvykle nepředstavuje místo, kde by se člověk chtěl zdržovat delší dobu, než je nezbytně nutné. Ale představte si, že někdo na takovém místě i bydlí. Samozřejmě po kompletní rekonstrukci.

Netradiční bydlení se specifickými problémy

Britská toaletní asociace začala ve velkém rozprodávat prostory, které do poslední chvíle sloužily jako veřejné záchody. Jen za poslední rok a půl jich definitivně uzavřela několik stovek a posléze je nabídla k odprodeji. Tímto způsobem asociace financuje stavbu nových záchodků, ale rovněž zajišťuje chod a údržbu stávajících. Spousta zpustlých a nevábných prostor tak dostala novou šanci.

Přebudovat toalety na místo vhodné k bydlení představuje výzvu. Na vině je především umístění takových prostor. Ačkoliv některé se mohou nacházet i na pláži, kdy se noví majitelé mohou probouzet s výhledem na moře, většina jich je v podzemí. Noví majitelé se tak často potýkají s nedostatkem přirozeného světla, což musí řešit kreativně. Jednou možností může být i využití luxferů, jak doporučuje Biano.

Kdo by chtěl bydlet na záchodech?

Vzhledem k tomu, že záchody Britská toaletní asociace rozprodává za nízké částky (i když ne tak nízké, jako byla ta, za kterou jistá Britka získala nemovitost, o níž jsme psali na BydlímeÚtulně), je o ně velký zájem. Laura Jane Clarková takhle veřejné toalety v jižním Londýně odkoupila jen za 1,7 milionu korun. Přeměnila je na byt s jednou ložnicí.

Matka 2 dětí hledala po rozvodu nové útočiště. Malý dům o rozloze 44 m² si vybavila nadstandardně

Podobně si počínali partneři z Oxfordu. Ti původně chtěli stavět dům nový, ale zjistili, že by je to finančně zruinovalo. A tak museli hledat potenciál i na netradičních místech. Záchody odkoupili za 1 milion korun a za dalších 4,4 milionu korun je přestavěli. Velké štěstí měl další kupující. Ten podle webu Mirror získal veřejné toalety na pláži v Norfolku, a to za 3 miliony korun. Některé záchody ale noví majitelé přeměnili na mnohem zajímavější místa, jako je školka, kavárna nebo restaurace.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]