Znovuzrození stříbrných šperků: Lesk a krásu navrátí například zubní pasta, alobal nebo citronová šťáva

Fotografie: Depositphotos

Stříbrné šperky se mohou časem potáhnout tmavým povlakem, který jim bere veškerou krásu a lesk. Vyčistit je, aby byly zase jako nové, však není vůbec složité.

Stříbro je velmi oblíbeným materiálem ve šperkařství a mnoho žen mu dává přednost před zlatem. Přirozeným procesem oxidace se však na povrchu stříbrných šperků časem objeví tmavý povlak, který je potřeba odstranit. Můžete k jeho čištění použít komerční prostředky, ale pokud je nemáte po ruce nebo chcete ušetřit, vězte, že lesk stříbrným šperků navrátíte i díky prostředkům, jež máte běžně doma.

Čištění alobalem

Nejprve vyložte misku vhodné velikosti alobalem, lesklou stranou nahoru. Položte na něj šperk, který chcete vyčistit, a zasypte ho celý obyčejnou jedlou sodou. Poté ho opatrně zalijte vroucí vodou, aby byl zcela ponořený. Nechte šperk namočený několik minut, aby došlo k chemické reakci mezi sodou, hliníkem a zoxidovaným povrchem šperku. Nakonec šperk jednoduše vytáhněte, omyjte, utřete do hadříku a je hotovo.

Citronová šťáva a sůl

V misce vytvořte roztok smícháním stejného množství citronové šťávy a vody. Přidejte lžičku soli a míchejte, dokud se nerozpustí. Vložte šperk do roztoku a nechte ho namočený 5–10 minut. Kyselina citronová pomáhá odstranit povlak, zatímco sůl působí jako abrazivní činidlo. Poté šperk vyjměte, důkladně ho opláchněte vodou a osušte měkkým hadříkem.

Zubní pasta jako leštidlo stříbra

Zubní pasta poslouží i jako účinné leštidlo na stříbro. Vyberte si negelovou zubní pastu, která obsahuje sodu bikarbonu. Naneste malé množství zubní pasty na měkký zubní kartáček nebo čistý hadřík a jemně ji vmasírujte do šperku. Krouživými pohyby odstraňte nečistoty, poté šperk důkladně opláchněte vodou a utřete do sucha.

čištění prstenu
Fotografie: Freepik

Pasta z octa a jedlé sody

Smícháním stejných dílů octa a sody vytvořte účinnou čisticí pastu. Naneste ji na šperk pomocí měkkého hadříku nebo houbičky. Jemně vmasírujte pastu do stříbra a zaměřte se na místa s oxidací. Nechte pastu působit několik minut a poté ho důkladně opláchněte vodou a osušte. Budete ohromeni obnoveným leskem stříbrných šperků.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]